Jastrzębie Zdrój: Msza św. w 50. rocznicę nadania praw miejskich
14 czerwca 2013 | 18:09 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Jastrzębie nie jest tylko przestrzenią i czasem – tu i teraz, ale także wspólnotą pielgrzymów ku temu, co w górze, idących w pielgrzymce wiary do wiecznych przeznaczeń” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 14 czerwca br. kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju z okazji 50. rocznicy nadania temu miastu praw miejskich.
„Kiedy patrzymy na minione pięćdziesiąt lat Jastrzębia, dostrzegamy konkretnych ludzi, którzy to miasto wznosili i wznoszą, którzy tu się rodzą, dojrzewają i umierają, którzy tu kochają, odkrywając w miłości małżeńskiej lub w miłości do Chrystusa swoje najważniejsze powołanie. Dostrzegamy ludzi pracy fizycznej i naukowej, rzemieślników i artystów. Widzimy również osoby starsze, niepełnosprawnych, chorych, bezrobotnych, ubogich… cały ludzki jastrzębski świat. To minione pokolenia i wy, drodzy bracia i siostry, jesteście miastem, wy jesteście Jastrzębie” – powiedział metropolita katowicki parafrazując słowa Zbigniewa Herberta z „Raportu z oblężonego miasta”.
Przypomniał, że urbanizacja Jastrzębia miała związek z odkryciem pokładów węgla. Zwrócił również uwagę, że w założeniu ówczesnych władz Jastrzębie miało być miastem socjalistycznym bez kościołów, chociaż zamieszkiwali je wierzący migranci z całej Polski, którzy przybyli tu za pracą i za mieszkaniem; za „małą stabilizacją”, która wtedy była swoistym programem na życie.
„Jednak mieszkańcy miasta Jastrzębie upomnieli się o swoje prawa, m.in. o prawo do budowy kościołów. Niewątpliwie do powstania kościoła Matki Bożej Matki Kościoła przyczynił się św. Jan Nepomucen, umieszczony w przydrożnej kaplicy, przy której gromadzili się mieszkańcy okolicznych osiedli, aby uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej” – powiedział kaznodzieja.
Metropolita katowicki dodał, że powtórnie mieszkańcy Jastrzębia, przede wszystkim górnicy z istniejących tu pięciu kopalń, upomnieli się o swoje prawa w sierpniu 1980 r. „To tu podpisano porozumienia jastrzębskie. Te zwycięstwa łączą się też z cierpieniem. W stanie wojennym, 15 grudnia 1981 r., doszło do pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy” – mówił metropolita katowicki.
Zaznaczył, że dzieje Jastrzębia to również historia zbawienia, bo jego mieszkańcy prowadzili intensywne życie religijne. „Jastrzębie nie jest więc tylko przestrzenią i czasem – tu i teraz, ale także wspólnotą pielgrzymów ku temu, co w górze, idących w pielgrzymce wiary do wiecznych przeznaczeń” – powiedział.
Abp Skworc podkreślił, że miasto rośnie dzięki wzajemnej miłości i służbie, która wyraża się w podstawowym szacunku do każdego, ale i w trosce, aby każdy z mieszkańców mógł rozwinąć w pełni swój potencjał, tak fizyczny, jak i umysłowy, nade wszystko zaś potencjał ducha. „Służy temu realizacja zasady dobra wspólnego i solidarności społecznej, bez których niemożliwe jest budowanie społeczeństwa” – zaakcentował. Wezwał również do naśladowania św. Jana Nepomucena, który jest patronem miasta.
„Niech jubileuszowy, pięćdziesiąty rok miasta Jastrzębie, będzie czasem błogosławionym dla jego mieszkańców. Wszak oni to miasto tworzą. Niech będzie dla wszystkich małą ojczyzną i ojcowizną. Niech was omijają wszelkie kataklizmy, te atmosferyczne i społeczne. Wszystkie problemy rozwiązujcie w dialogu, ze świadomością, że każde ludzkie serce i ręce są potrzebne, aby budować miasto. Niech pozostanie i zawsze będzie wspólnotą ludzi i dla ludzi” – życzył mieszkańcom abp Skworc.
Pierwsza pisemna wzmianka o mieszkańcach terenów dzisiejszego Jastrzębia Zdroju pochodzi z XIII stulecia. Od połowy XIX wieku do okresu międzywojennego Jastrzębie-Zdrój znane było jako popularne w całej Europie uzdrowisko. Od lat 60. XX wieku Jastrzębie-Zdrój stało się prężnie rozwijającym ośrodkiem górniczym. Prawa miejskie otrzymało w 1963 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.