Jedlińsk: w ostatni wtorek karnawału odbędzie się „ścięcie śmierci”
09 lutego 2010 | 14:37 | rm Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z wieloletnią tradycją na rynku w Jedlińsku koło Radomia odbędzie się „ścięcie śmierc”. Jest to jedyny tego typu obrzęd ludowy w Polsce. Odbywa się corocznie w ostatni wtorek karnawału, w tak zwane kusaki.
Agnieszka Gryzek z Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku mówi, że jest to obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII stulecia. Legenda głosi, że dawno temu w zapustny wtorek ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego Kantego. Twierdził on, jakoby śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach, jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by pojmać śmierć. Doprowadzili ją przed sąd, który wydał wyrok – śmierć będzie ścięta. Po jej pogrzebie odbyła się zabawa.
Impreza rozpoczyna się 16 lutego o godzinie 12.00 od uroczystego przejęcia władzy przez postacie widowiska od urzędującego wójta gminy. Od tego momentu na ulicach Jedlińska pojawiają się różne barwne postacie: diabły, Cyganki, rybacy, panna młoda i pan młody, dziady, baby, kominiarze i policjanci. Swawole przebierańców to tylko wstęp do właściwego obrzędu "ścięcia śmierci". Widowisko odbywa się bowiem w godzinach popołudniowych. Jest to forma spektaklu ludowego. Tego dnia w Jedlińsku można obejrzeć także występy kapel ludowych, wyroby rękodzielnicze na stoiskach wystawionych przez twórców ludowych.
Widowisko przetrwało do naszych czasów dzięki ks. Janowi Kloczkowskiemu, który spisał przebieg ludowego obrzędu w XIX wieku. Był proboszczem w Jedlińsku, a także historykiem-amatorem. Założył i prowadził kronikę parafialną, będącą bogatym źródłem informacji o ówczesnym Jedlińsku. Jego imię nosi Muzeum Ziemi Jedlińskiej. Patronem medialnym widowiska jest Radio Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.