Jedność w Trójcy
21 stycznia 2016 | 12:13 | Ks. Ignacy Soler Ⓒ Ⓟ
Od 18 do 25 stycznia modlimy się w Kościele za jedność chrześcijan. Temat jedności jest dla żyjących tak ważny, że zachowanie jedności utożsamia się dla nas z trzymaniem się przy życiu. Jedność jest według teorii bytu św. Tomasza z Akwinu jedną z transcendentalii, czyli cechą pochodzącą z posiadania aktu istnienia, czyli, że dana rzecz po prostu jest. Wszystko to, co jest ma jedność – unum.
Zaczynamy od filozofii, a raczej od metafizyki. Tak, to prawda, że 'byt bytuje i bytując fascynuje’. Niesamowita to rzecz, że rzeczywistość nie jest wirtualna, nie żyjemy w świecie matriksa: pierwsza rzecz nie do udowodnienia to, że jesteśmy. Tajemnica bytu to tajemnica życia: wszystko to, co jest, nie ma w sobie racji bytu, wszystko to, co żyje odnosi się do Dawcy Życia.
Bóg w Trójcy jest tajemnicą jedności w pełni życia, poznania i miłości. Bóg w Trójcy jest rodziną pełną, zjednoczoną, bijącą jednym aktem bytu. A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. Bóg człowiek w rodzinie, w rodzinie z Nazaretu: trzy serca – Jezusa, Maryi i Józefa – bijące jak jedno serce. Jedność w Trójcy, jedność w rodzinie, jedność w Kościele.
Jest jedna wiara, jeden chrzest i jeden Zbawiciel dla całego świata: Jezus Chrystus. To prawda, że religii jest wiele, prawda jedna, a wszyscy jesteśmy braćmi. Ponad rok temu byłem w Taizé razem z księżmi i muszę przyznać, że czułem w sobie atmosferę modlitwy, ciszy i pokoju. W tych dniach czytam książkę 'Brat Roger, założyciel Taizé” napisaną przez Kathryn Spink. Dobra książka. Tam Brat Roger tak się wyraża: 'Jesteśmy tutaj z powodu Chrystusa i Ewangelii, a Chrystus w pewnym sensie powołał nas do tego, byśmy byli obrazem Kościoła pojednanego. Oto istota powołania wspólnoty Taizé. Chrystus jest poraniony, a my chcemy iść za Nim, trwając w tej jedynej komunii, jaką jest Jego Ciało, nie chcemy jej porzucić. Nie pragniemy być niczym innym, tylko małym odblaskiem Kościoła, w którym nieustannie dokonuje się pojednanie”.
Tak, Kościół ma potrójną misję: duszpasterską, ekumeniczną i misyjną. Kościół kieruje najpierw swoją troskę na katolików, ponieważ miłość jest uporządkowana i na pierwszym miejscu trzeba dbać o te osoby, które są wewnątrz Kościoła katolickiego. Potem Kościół kieruje swoje spojrzenie wobec tych wszystkich, którzy uważają Chrystusa za Boga. Po trzeci: cały świat, misja Chrystusa nie ma granic, na sto dusz interesuje nas sto.
Jedność jak Trójca. Fascynuje mnie liczba trzy. Wszystko ma charakter trojakości, jakby ślady Trójcy obejmowały każdą rzeczywistość. To tylko ciekawostka, ale podaję kilka przykładów na to, jak nasz świat – ludzki, naturalny i cywilizacyjny – ma cechy trojakości.
Świat ludzi i religii: Bóg, inny, ja / ja, ty, on / władza ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza / praca, rodzina, czas / biuro, dom, ulica / pieniądz, zdrowie, miłość / Sokrates, Platon, Arystoteles / ojciec, matka, dziecko / wiara, nadzieja, miłość / chrześcijan, żyd, muzułmanin / mąż, Chrystus, żona / modlitwa, praca, apostolstwo / biskup, kapłan, diakon / katolik, prawosławny, protestant / prorok, kapłan, król / Kasper, Melchior, Balthasar / Jezus, Maryja, papież / Piotr, Jan, Jakub / continetur, offertur, sumitur.
Świat natury i przyrody: wczoraj, dziś, jutro / wysokość, długość, szerokość / słońce, księżyc, gwiazda / góra, rzeka, dolina / rodzić, żyć, umierać / jeść, pić, spać / ziemia, woda, powietrze / zwierze, ryba, ptak / proton, neutron, elektron / rano, wieczór, noc / światłość, jasność, ciemność / widzieć, słyszeć, mówić / smak, dotyk, węch / głowa, ręce, nogi / ciało, dusza, duch / roślina, zwierzę, człowiek / natura, praeter-naturam, supra-naturam.
Świat cywilizacji i nauki: salon, jadalnia, sypialnia / samolot, pociąg, bus / samochód, motor, rower / telewizja, radio, telefon / komputer, tablet, smartfon / Apple, Mikrosoft, google / gramatyka, logika, retoryka / sport, gra, zabawa / pokój, ściana, okno / dom, mieszkanie, kawalerka / podmiot, czasownik, orzeczenie / męski, żeński, nijaki / wysoki, niski, średni / Rzym, Konstantynopol, Moskwa / kultura greka, rzymska, chrześcijańska / matematyka, fizyka, chemia / Labor, ordo, gaudium.
Papież Franciszek wspaniale komunikuje, często lubi powtarzać trzy słowa jako podsumowanie każdej swojej nauki. Hasło tego Roku Miłosierdzia również jest trójwymiarowe: misericordes sicut Pater! Myślę także o św. Josemaríi, bł. Alvaro, bp. Javier – Pastores dabo vobis – Deo Omnis Gloria!
Oremus pro unitate apostolatus. Ut omnes unum sint, sicut tu Pater in me et ego in te: ut sint unum, sicut et nos unum sumus.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Ks. dr Ignacy Soler, urodzony w Alcañiz, w Hiszpanii (1955). Na Uniwersytecie Complutense w Madrycie ukończył studia matematyczne (1977). Stopień naukowy doktora nauk teologicznych uzyskał w 1983 na Uniwersytecie Navarry w Pamplonie. W 1981 został wyświęcony na kapłana prałatury personalnej Opus Dei. Od 1994 mieszka w Polsce.