Jędrzejów: kard. Dziwisz na głównych uroczystościach ku czci bł. Wincentego Kadłubka (zapowiedź)
25 sierpnia 2014 | 13:07 | dziar Ⓒ Ⓟ
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście opatów cysterskich z całej Polski będzie przewodniczył głównym uroczystościom odpustowym ku czci bł. Wincentego Kadłubka w sanktuarium cysterskim w Jędrzejowie. Uroczystości z okazji 250-lecia beatyfikacji Wincentego Kadłubka potrwają cztery dni, od czwartku 28 sierpnia do niedzieli 31 sierpnia.
Bł. Wincenty Kadłubek, średniowieczny biskup i historiograf, który został mnichem, wciąż cieszy się dużą czcią. Codziennie w jego kaplicy w obrębie kościoła, modlą się pielgrzymi z różnych stron Polski.
Program obchodów poprzedzających główne uroczystości w Jędrzejowie, jest bardzo bogaty. Już w czwartek 28 sierpnia rozpocznie je o godz. 6.30 Msza św. konwentualna w kaplicy bł. Wincentego, a po południu, po wieczornej Mszy św., zostanie odmówiona litania do bł. Kadłubka. Po alejach przejdzie także procesja z relikwiami błogosławionego. Przy świecach, w klasztornych alejach, wierni odmówią też różaniec.
W piątek 29 sierpnia o godz. 21.00 odbędzie się droga krzyżowa w alejach, a głównej Mszy św. będzie przewodniczył ks. Józef Knap, proboszcz z Brzezin.
W sobotę, zwyczajem ugruntowanym jeszcze w XIX wieku, odbędzie się także wieczorna procesja z relikwiami do tzw. Kopca Spotkania, gdzie opat Teodoryk oczekiwał wędrującego pieszo z Krakowa bp. Wincentego Kadłubka. Litania do bł. Wincentego i błogosławieństwo oraz ucałowanie relikwii w kaplicy zakończy modlitewne spotkanie. Głównej Mszy św. koncelebrowanej w sobotę będzie przewodniczył ojciec opat Piotr Chojnacki, prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego z Krakowa-Mogiły.
W niedzielę 31 sierpnia przypada główny odpust parafialny ku czci bł. Wincentego. Po każdej Mszy św. – będzie odmawiana litania do patrona, błogosławieństwo i ucałowanie relikwii.
O godz. 12.00 odprawiona zostanie główna Msza św. przy ołtarzu polowym. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, w asyście opatów cysterskich i księży. Po Mszy św. litania i procesja z relikwiami po alejach oraz modlitwa o kanonizację.
W dniu odpustu nastąpi także finał trwającego przez całe wakacje XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej pn. „Jan Paweł II – Papież miłosierdzia”. Wystąpią: Dorota Segda (recytacja), Krakowskie Trio Stroikowe, Robert Grudzień(organy).
Wincenty Kadłubek, urodził się ok. 1161 r. we wsi Karwów pod Opatowem, jako syn Bogusława, potomka rycerskiego rodu Różyców. W młodości często przebywał z ojcem na zamku książęcym na Wawelu i uczył się w katedralnej szkole krakowskiej pod opieką biskupa krakowskiego Gedko.
W Bolonii studiował prawo i teologię. W Paryżu spotkał się z cystersami i szybko stał się miłośnikiem św. Bernarda z Clairvaux. Po powrocie do kraju, przed 1185, już jako magister, wszedł do grona dostojników katedry krakowskiej i przystąpił do pisania trzech pierwszych tomów kroniki dziejów ojczystych XII wieku. W Krakowie pełnił obowiązki notariusza i kapelana w kancelarii książęcej oraz kierownika szkoły katedralnej na Wawelu.
W 1194 r. został pierwszym prepozytem katedry Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu. Do 1206 r. stał na czele kapituły kolegiaty sandomierskiej, będąc kapelanem księżnej wdowy Heleny oraz Leszka Białego i Konrada.
Po śmierci biskupa krakowskiego Pełki Innocenty III, bullą z 28 marca 2008, zatwierdził Wincentego na biskupa krakowskiego. Wincenty aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i kościelnym, biorąc udział w zjazdach biskupów i synodach krajowych oraz w Soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Na podstawie uchwały soborowej o Eucharystii, zapalił po raz pierwszy w Polsce wieczne światło przed tabernakulum w katedrze na Wawelu.
Z nieznanego powodu zrezygnował z biskupstwa pod koniec 1217 i wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie, gdzie przywędrował pieszo. Mimo, że liczył wtedy blisko 70 lat, jako zwyczajny nowicjusz – mnich spełniał wszystkie obowiązki surowej reguły cysterskiej: wstawał o północy na dwugodzinne pacierze, uczestniczył 7 razy podczas dnia we wspólnych modlitwach, zachowywał posty. Główną zasadą cysterskich pokutników było: „skąpe pożywienie, zgrzebny strój, krótki sen”. Pisząc tam czwartą i ostatnią księgę „Kroniki”, Mistrz Wincenty zmarł 8 marca 1223 r.
Pięć wieków później Klemens XIII beatyfikował go w 1764 r. Po kasacie opactwa cysterskiego w 1819 r. kult błogosławionego nieco przygasł. W 1913 r. w Jędrzejowie powstała nowa parafia pw. bł. Wincentego Kadłubka, której pierwszy proboszcz ks. Stanisław Marchewka, przypomniał i rozbudzał zapomniany kult.
Obecnie coroczny, sierpniowy odpust ku jego czci, modlitwy wiernych, prośby i podziękowania za pomoc przy kaplicy bł. Wincentego, gdzie znajdują się jego relikwie sprawia, że kult ten staje się coraz większy. Z poparciem kard. Stanisława Dziwisza wznowiono także starania kanonizacyjne.
Inicjatywa opata cysterskiego o. Edwarda Stradomskiego i burmistrza miasta Jędrzejowa Marcina Piszczka spowodowała, że mistrz Wincenty – nazywany ojcem kultury polskiej, stał się patronem Jędrzejowa. Cystersi codziennie modlą się o jego kanonizację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.