Drukuj Powrót do artykułu

Jędrzejów: ponad 1400 ministrantów na IX Diecezjalnym Dniu Ministranta

19 września 2009 | 15:45 | dziar Ⓒ Ⓟ

Ponad 1400 ministrantów z diecezji kieleckiej pod opieką ok. 130 kapłanów wzięło dziś udział w IX Diecezjalnym Dniu Ministranta, który odbywał się w obrębie archiopactwa cystersów.

Ministrancki zlot rozpoczęła Msza św. polowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii wezwał ministrantów do „bycia mężnymi w głoszeniu Chrystusa” i przypomniał, że taką odwagą odznaczał się patron ministranckiego spotkania – św. Tarsycjusz, męczennik z III wieku, zaledwie 10-letni chłopiec, noszący Eucharystię więźniom i chorym, zamordowany, gdy chronił Hostię swoim ciałem.

Dzisiaj także potrzeba odwagi, by bronić Jezusa, nawet przed kpinami i żartami rówieśników – mówił bp Gurda. Dziękując ministrantom za obecność, prosił, by „jak najdłużej służyli przy ołtarzu, bo Jezus, księża, wspólnota parafialna i rodzice bardzo ich potrzebują”.

Ojcowie cystersi opowiadali o swoim patronie – bł. Wincentym Kadłubku, którego relikwiarz w srebrnej trumience znajduje się w kościele klasztornym i zapraszali do zwiedzania opactwa cystersów, datowanego na XIII wiek oraz do nawiedzenia relikwii.

Wszystkich uczestników spotkania zgromadził także koncert zespołu Full Power Spirit. Grupa zagrała już ponad 500 koncertów w Polsce i kilka w Europie, tworząc także m.in. dla Caritas teledyski i klipy promujące Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i współpracują z fundacją „Mimo wszystko”. Obecnie Full Power Spirit promuje płytę „8 błogosławieństw”, która jest kontynuacją projektu „Hip hop dekalog”.

Najlepsze piłkarskie drużyny ministranckie otrzymały także puchary za udział w lidze piłkarskiej 2008/2009.
W lidze halowej najlepsze okazały się drużyny z Daleszyc, Buska-Zdroju (parafia Niepokalanego Poczęcia NMP), Koniecpola (św. Michała). W lidze seniorów zwyciężyły Sokolniki, po nich Leszczyny, a na trzecim miejscu – Solec Zdrój. W lidze juniorów najlepsi byli ministranci z Mniowa, a potem Bejsc i Daleszyc.
Po posiłku ministranci uczestniczyli w pokazach sprzętu medycznego, pożarniczego, ratownictwa wodnego.

„W tym roku na spotkaniu była nas rekordowa liczba, największa dotychczas w historii ministranckich zlotów. W przyszłym roku planujemy także spotkanie u cystersów, bo są tutaj dobre warunki i doskonała współpraca z ojcami i władzami miasta” – powiedział KAI ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny moderator służby liturgicznej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.