Jędrzejów: rowerami i pieszo – pielgrzymują do bł. Wincentego Kadłubka
19 sierpnia 2019 | 17:52 | dziar | Jędrzejó∑ Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Kielc, Krakowa, Jędrzejowa i diecezji kieleckiej coraz częściej oddają cześć błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi w pielgrzymkach rowerowych i pieszych, które w ostatnich dniach sierpnia przybywają do Jędrzejowa.
Rowerzyści, którzy do relikwii bł. Wincentego przybędą 31 sierpnia, będą mieli do przejechania 120 kilometrów. Odwiedzą te miejsca, w których mógł być bł. Kadłubek wędrując z Krakowa do Jędrzejowa, gdy zrezygnował z biskupstwa i pracy na Wawelu i pieszo udał się do cysterskiego opactwa, aby zostać mnichem. Taka wyprawa organizowana jest po raz trzeci, w 2018 r. wzięło w niej udział 20 osób.
– W tym roku powinno ich być nawet więcej, zapisy trwają. Ciekawy jest fakt wciąż nowych czcicieli bp. Kadłubka, który przecież żył w XIII wieku – mówi KAI o. Jakub Zawadzki, proboszcz parafii cysterskiej w Jędrzejowie.
Z kolei w niedzielę, 18 sierpnia kilkanaście osób wyruszyło w pielgrzymce z Kielc. Część z nich wędrowało pieszo, a część rowerami. Wydarzenie zaplanowano jako kontynuację pieszych wędrówek bp. Augustyna Łosińskiego – na sierpniowy odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka.
Uczestnicy pielgrzymki spotkali się przed kościołem św. Wojciecha w Kielcach, skąd przeszli do bazyliki katedralnej na Mszę św., a potem wzięli udział w Drodze krzyżowej z katedry do kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce. Tam odbyła się konferencja, miała miejsce modlitwa różańcowa i nastąpił wymarsz. Trasa wiodła szlakiem leśnych kapliczek. Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski przy grocie Matki Bożej Fatimskiej na terenie archiopactwa cystersów w Jędrzejowie.
W marcu 2019 r. odbyła się Piesza Pielgrzymka Śladami Błogosławionego Wincentego Kadłubka z Krakowa do Jędrzejowa. Jej inicjatorami byli jędrzejowscy parafianie. Na trasie znalazły się podobne miejsca i miejscowości, które kilkaset lat temu były biskup krakowski mógł mijać pielgrzymując do Jędrzejowa, tj. Mogiła, Prandocin, Kalina Wielka, Nawarzyce.
W ostatnich latach cystersi zadbali o odnowienie kultu „Mistrza Wincentego”, czemu służą m.in. wznowione starania o kanonizację, czy generalny remont jego kaplicy.
Wincenty Kadłubek swoje ostatnie lata, po złożeniu urzędu biskupiego, spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tu zmarł 8 marca 1223 r. i tu przechowywane są jego relikwie, przeniesione w 1633 r. do specjalnie wzniesionego mauzoleum.
Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa, uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.
Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania.
Bracia zaczęli szerzyć cześć dla Wincentego tuż po jego śmierci, czego wyrazem stał się wyjątkowy u cystersów osobny pochówek. Został on beatyfikowany 18 lutego 1768 r.
Cystersi szacują, że do sanktuarium bł. Wincentego w Jędrzejowie przybywa w skali roku ok. 35 tys. pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.