Jędrzejów: rozpoczął się XV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
28 czerwca 2009 | 17:34 | dziar Ⓒ Ⓟ
Wieczorem muzyczno-recytatorskim z udziałem Olgierda Łukaszewicza w jędrzejowskim archiopactwie cystersów, rozpoczął się w sobotę Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Aktor zaprezentował spektakl pt. „Tryptyk śródziemnomorski ze świętym Pawłem”, na organach towarzyszył mu Robert Grudzień. Olgierd Łukaszewicz gościł w Jędrzejowie przed sześcioma laty, zastępując podczas finału IX festiwalu Jerzego Zelnika. Zaprezentował wówczas spektakl „Tryptyk rzymski”, oparty na poezji Jana Pawła II.
Koncerty XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie będą się odbywały we wszystkie soboty lipca i sierpnia o godz. 19. Finał odbędzie się wyjątkowo w niedzielę 30 sierpnia. Wstęp jest wolny.
Jak zapowiada dyrektor festiwalu Robert Grudzień, następne koncerty w cysterskim kościele w Jędrzejowie odbędą się w kolejne soboty lipca i sierpnia. Wystąpią wybitni artyści z Belgii, Niemiec, Estonii, Litwy, Słowacji i Polski.
Oprócz utworów organowych wielkich kompozytorów, można będzie wysłuchać muzyki klawesynowej, a także recitali w wykonaniu mistrzów gry na trąbce, saksofonie, cymbałach, fletni Pana oraz śpiewaków. Zespół wokalny ze Szczyrku zaprezentuje „Pieśń górali karpackich”, a Jacenty Ignatowicz z Żywca zagra w ludowym stylu na pile śpiewającej, liściu oraz trombicie.
Zaplanowano też koncert „Klasyka w jazzie – jazz w klasyce” w wykonaniu niemieckiego „Trio t.r.b. Classic”.
Na zakończenie festiwalu – w uroczystości odpustowe w parafii bł. Wincentego Kadłubka 30 sierpnia – w spektaklu poświęconym św. Franciszkowi z Asyżu "Bracia, póki jeszcze czas, czyńmy dobrze" wystąpi zespół wokalny „all Antico” i – z recytacją – Cezary Żak.
Dotychczas gośćmi festiwalu byli artyści o sławie międzynarodowej z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. słynni organiści: Roman Perucki, Mario Duella i Ferdinand Klinda, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczelista Wolfgang Panhofer oraz soliści: Wiesław Ochman i Teresa Żylis-Gara, a także chór „Poznańskie Słowiki”pod batutą prof. Stefana Stuligrosza.
Doroczny festiwal muzyczny w Jędrzejowie organizuje opactwo cystersów, miejscowe Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, samorząd gminy i powiatu oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Impreza jest akcją na rzecz odnowy XII-wiecznego klasztoru ojców cystersów, w którym zachowały się unikatowe organy z XVIII w., będące zabytkiem sztuki organowej w skali europejskiej. Wzorowano na nich słynne organy w Oliwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.