Jedyna córka cesarza Akihito została najwyższą kapłanką
10 lipca 2017 | 11:15 | Tokio / kg (KAI/AsiaNews) / mz Ⓒ Ⓟ
Sayako Kuroda – jedyna córka cesarza Japonii Akihito – została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym Ise. Jest to najważniejsza świątynia narodowej religii Japończyków. 48-letnia kobieta zastąpiła na tym stanowisku inną członkinię rodziny cesarskiej, 86-letnią Atsuko Ikedę, najstarszą siostrę władcy, która pełniła swój urząd 29 lat, do chwili, gdy rodzina poprosiła ją o ustąpienie.
Do zadań nowej arcykapłanki należeć będzie przede wszystkim odwiedzanie sanktuarium w roli przedstawicielki monarchy przy okazji świąt, z których najważniejsze jest Kanname-sai, obchodzone co roku w październiku. Przez cały ten miesiąc w świątyni zbiera się ofiary dla bogini słońca – Amaterasu Omikami, od której ma się wywodzić rodzina cesarska.
Kuroda pełniła już rolę specjalnej kapłanki w latach 2012-13, gdy pomagała sędziwej Ikedzie w czasie obrzędu Shikinen Sengu. Jest to odbywająca się co 20 lat uroczystość przeniesienia wizerunku bogini w nowe miejsce. W tym celu rozbiera się stare budynki świątynne i na ich miejsce są wznoszone nowe. Arcykapłanka prowadzi wówczas kapłanów do najświętszego miejsca sintoizmu. Od zakończenia II wojny światowej te najwyższe stanowiska w hierarchii sanktuarium pełnią członkowie rodziny cesarskiej.
Sayako Kuroda urodziła się 18 kwietnia 1969 jako ostatnie z trojga dzieci cesarza Akihito i cesarzowej Michiko i jedyna córka. W 1973 rozpoczęła naukę w szkołach Gakushūin, obejmujących przedszkole, szkoły podstawowe i średnie oraz Uniwersytet, który ukończyła w 1992 (Wydział Języka i Literatury Japońskiej). W tym samym roku rozpoczęła badania ornitologiczne w Instytucie Yamashina w Abiko w prefekturze Chiba, gdzie pracuje do tej pory. W latach 1998-2005 badała ptaki żyjące w ogrodach Pałacu Cesarskiego w Tokio i pałacu Akasaka. Sayako została pierwszą księżniczką japońską, która otrzymała wynagrodzenie za wykonaną pracę. 15 listopada 2005 poślubiła projektanta wnętrz Yoshikiego Kurodę, który nie miał żadnych związków z rodziną cesarką, przez co straciła zarówno tytuł, jak i przynależność do rodziny cesarskiej. Od tamtego czasu raz tylko – w kwietniu 2008 cesarz odwiedził rodzinę Kurodów w ich posiadłości.
Czytaj także: Misjonarz z Martyniki o Bożym Miłosierdziu
Sanktuarium Ise znajduje się w prefekturze Mie na wyspie Honsiu. Jest uważane na najświętsze miejsce sintoizmu i składają się na nie 123 mniejsze sanktuaria. Obecne budynki, postawione w 2013, są 62. konstrukcją, następne zostaną zbudowane w 2033. Dostępu do całego tego obszaru strzeże najwyższa kapłanka. Do miejsca, w którym przechowywane jest Święte Zwierciadło, przedstawiające Amaterasu, nie wolno wchodzić osobom świeckim ani turystom, którzy mogą oglądać jedynie dachy budynków centralnych, ukrytych za trzema wysokimi ogrodzeniami z drewna.
Sintoizm (lub szintoizm), czyli „droga bogów [lub bóstw]”, jest tradycyjną religią Japończyków, opartą na tamtejszej mitologii i odznaczającą się wielobóstwem (politeizmem) oraz wielką różnorodnością przejawów i kultów. Religia ta nie ma wspólnego kanonu, jednej organizacji ani świętych ksiąg. Do zakończenia II wojny światowej była ona podstawą agresywnej i szowinistycznej postawy władz japońskich a obok dominacji armii w życiu politycznym i panowania potężnych koncernów w gospodarce, sintoizm był jednym z filarów japońskiego militaryzmu aż do klęski Japonii w II wojnie światowej. Swoją funkcję utracił po wojnie, gdy cesarz oficjalnie uznał, że nie pochodzi od bóstw sintoistycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.