Jerozolima: obchody Wigilii Paschalnej
11 kwietnia 2009 | 17:57 | RV / ju. Ⓒ Ⓟ
Wigilia Paschalna odprawiana jest w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego w miejscu Anastasis, czyli Zmartwychwstania, gdzie czczony jest pusty grób Zbawiciela.
Poranne obchody uwarunkowane są programem paschalnych celebracji ustalonym w 1852 r. dekretem sułtana tureckiego i obowiązującym do dziś jako zasada „status quo”.
W kościołach całego świata zapala się paschalną świecę od nowego ognia, zaś w Jerozolimie patriarcha łaciński Fouad Twal, który przewodniczył liturgii, zapalił paschał od ciągle płonącej lampki oliwnej przy Grobie Pana Jezusa. Jest to znak wskazujący, że Zmartwychwstały Chrystus daje człowiekowi nowy ogień, symbol nowej nadziei i miłości.
Podczas liturgii Słowa Bożego klerycy z seminarium patriarchalnego i franciszkańskiego odśpiewali siedem czytań ze Starego Testamentu opowiadających o wspaniałych dziełach, których Bóg dokonał od stworzenia aż po nowe przymierze w Jezusie Chrystusie.
Abp Twal stojąc przed kaplicą Grobu Pańskiego, zaśpiewał uroczyste Alleluja oraz Ewangelię o zmartwychwstaniu.
W godzinach popołudniowych w bazylice Grobu Pańskiego odbyła się uroczysta procesja, która zatrzymała się przy 14 stacjach rozmieszczonych wewnątrz bazyliki. Historyczne miejsca męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa uczczono śpiewem hymnów i modlitwami.
Liturgia w bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie zakończy się nocnym czuwaniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.