Jerozolima pożegnała elżbietankę s. Fabiolę Krzyżaniak
08 maja 2023 | 20:03 | Jerzy Kraj OFM/vaticannews.va | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
W sobotę 6 maja w Starym Domu Polskim w Jerozolimie zmarła siostra Fabiola (Cecylia) Krzyżaniak ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (CSSE). Przez 50 lat pracowała w Starym Domu Polskim.
Siostra Fabiola urodziła się 19 lutego 1933 roku w Szymanowie k. Śremu. Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 24 sierpnia 1954 roku. Pierwsze śluby złożyła w 1956, a śluby wieczyste w 1961 roku. Odeszła do domu Ojca „w późnej, lecz szczęśliwej starości, syta życia” mając 90 lat.
Dzisiaj w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie została odprawiona Msza pogrzebowa. Siostrę Fabiolę Krzyżaniak pożegnały siostry elżbietanki z prowincji poznańskiej na czele z przełożoną prowincjalną s. Kamilą Paszkowiak, kapłani oraz osoby konsekrowane Polonii Ziemi Świętej oraz pielgrzymi i licznie przybyli miejscowi chrześcijanie, którym posługiwała przez pół wieku.
Siostra Fabiola przybyła do Jerozolimy 2 sierpnia 1973 roku i nieprzerwanie pracowała w Starym Domu Polskim. Przez wiele lat była przełożoną tego domu i jako zawodowa pielęgniarka udzielała pomocy ambulatoryjnej zarówno polskim pielgrzymom, ale także miejscowej ludności arabskiej bez względu na wyznanie.
Siostra Fabiola została pochowana na cmentarzu katolickim na Syjonie w kwaterze polskich grobów pochodzących w większości z okresu drugiej wojny światowej.
Praca sióstr elżbietanek polskiej prowincji poznańskiej trwa nieprzerwanie w Starym Mieście Jerozolimy od 1931 roku, w domu pielgrzyma, który powstał – zgodnie z zamysłem założyciela, ks. Marcina Pinciurka – dla Polaków przybywających do Jerozolimy. W latach 40. minionego wieku poza murami Starego Miasta powstał Nowy Dom Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.