Drukuj Powrót do artykułu

Jerozolima znów ma naczelnych rabinów

24 października 2014 | 14:44 | pb (KAI/moked.it) / br Ⓒ Ⓟ

Po 11 latach Jerozolima znów ma naczelnych rabinów. Zostali nimi: Szlomo Amar dla wspólnoty sefardyjskiej i Arjeh Stern dla aszkenazyjskiej. Żydzi sefardyjscy przybyli do Izraela z Hiszpanii, Portugalii, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Żydzi aszkenazyjscy zaś z Francji, Niemiec i Europy Wschodniej.

Oba stanowiska były nieobsadzone od 2003 r. z powodu prawnego sporu o procedury wyborcze. Ostatecznie decyzję podjęło 48-osobowe zgromadzenie, złożone z 24 przedstawicieli rady miasta, 12 wyznaczonych przez ministerstwo ds. religijnych i 12 wyłonionych przez różne synagogi Jerozolimy.

Zwycięzcy cieszyli się poparciem burmistrza Nira Barkata i Naftalego Bennetta, przywódcy syjonistycznej partii religijnej Ha-Bajit Ha-Jehudi (Żydowski Dom).

66-letni Amar był naczelnym rabinem sefardyjskim Izraela w latach 2003-2013. Z kolei 70-letni Stern był dotychczas m.in. rabinem synagogi w dzielnicy Katamon i nauczycielem w jesziwie Mercaz HaRav Kook.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.