Jerozolimskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu online
26 stycznia 2021 | 16:55 | tom (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Pomimo pandemii koronawirusa jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – Jad Waszem (Yad Vashem) uczci obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu serią wydarzeń transmitowanych online. „76 lat później, historia i historie Holokaustu są bardziej aktualne niż kiedykolwiek” – uważa dyrektor Jad Waszem, Awner Szalew. W komunikacie prasowym opublikowanym w miniony poniedziałek wieczorem czytamy: „Świat nadal walczy z przejawami nienawiści, antysemityzmu i ksenofobii”.
W ramach transmitowanych online wydarzeń ma się odbyć coroczne sympozjum dla międzynarodowego korpusu dyplomatycznego podczas którego prezydent Izraela Reuven Rivlin powita uczestników, a historyk Jad Waszem, David Silberklang wygłosi wykład pt. „Droga od masowych egzekucji do ostatecznego rozwiązania”. Wydarzenie, które jest otwarte dla publiczności, będzie transmitowane na żywo w środę, 27 stycznia, o godzinie 14. 30 czasu środkowoeuropejskiego na kanale YouTube Instytutu Jad Waszem.
Po raz pierwszy odbędzie się też wirtualne zwiedzanie stałej ekspozycji „Szoa” poświęconej zagładzie Żydów w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ekspozycja powstała w bloku 27. byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I prezentuje różne aspekty historii Zagłady.
Ponadto Jad Waszem z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu stworzył stronę internetową z wystawami online i różnymi innymi materiałami, a także internetową „ścianę pamięci”. Z kolei wystawa internetowa pt. „Moje utracone dzieciństwo” prezentująca osobiste świadectwa, zdjęcia i dokumenty jest poświęcona losom dzieci, które przeżyły Holokaust i ich ponownej integracji ze społeczeństwem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.