Jesienna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
12 października 2019 | 08:14 | agt | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W piątek 11 października 2019 r. rozpoczęła się w Warszawie trzydniowa jesienna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Po otwierającym obrady nabożeństwie w kościele Świętej Trójcy w Warszawie, synodałowie wysłuchają sprawozdań Rady Synodalnej, biskupa Kościoła i Konsystorza. Dziś odbędą się wybory biskupa Kościoła, ponieważ kończy się kadencja bp. Jerzego Samca.
W drugim dniu obrad planowane są wybory biskupa Kościoła. Wybory zarządza Rada Synodalna na ostatnią sesję Synodu przypadającą w kadencji urzędującego biskupa Kościoła. Kandydatów może zgłaszać między innymi Ogólnopolska Konferencja Duchownych, ale też Synodałowie.
W czerwcu 2019 r. Ogólnopolska Konferencja Duchownych, obradująca w Wiśle Jaworniku, wytypowała trzech kandydatów do wyborów na Urząd Biskupa Kościoła: ks. dr. Adama Malinę (aktualnego Prezesa Synodu), bp. Waldemara Pytla (urzędującego zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej) i bp. Jerzego Samca (urzędującego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP).
Biskup Kościoła jest duchownym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje on pracami Kościoła jako Prezes Konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.
W kolejnej części obrad odbędą się też wybory do Rady Diakonii Polskiej oraz dyskusja nad wnioskami nadesłanymi na Synod. Jesienna sesja Synodu Kościoła zakończy się w niedzielę.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tys. wiernych. Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami. W skład Synodu wchodzą zarówno duchowni, jak i świeccy. Na wiosennej sesji w roku 2017 rozpoczął się XIV Synod Kościoła, którego kadencja kończy się na jesiennej sesji Synodu w roku 2021.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.