Kanon wolnych Polaków w jesiennej „Więzi”
10 września 2018 | 19:24 | eb, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Autorskie propozycje świętowania stulecia odzyskania niepodległości znaleźć można w nowym, jesiennym numerze kwartalnika „Więź”. Redakcja próbuje też redefiniować nadużywane dziś pojęcia: bohater, bohaterstwo. Do numeru dodano zrekonstruowaną cyfrowo wersję filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy.
Redaktorzy zwracają uwagę, że więcej mówi się w Polsce o tym, jak pięknie umierać, niż jak pięknie żyć. Dlatego przybliżają – wybrane ze wspaniałej historii polskiej wolności – procesy społeczne dające nadzieję i bohaterów, którzy oświetlają także drogę w przyszłość. Wśród autorów tego bloku są m.in.: Stanisław Zakroczymski, Bartosz Bartosik, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Andrzej Kerner, Ewa Buczek, Beata Chomątowska, Zbigniew Nosowski, Krzysztof Biedrzycki.
Jesienna „Więź” podejmuje też temat „Niepełno(s)prawnych w Kościele”. Osoby z niepełnosprawnościami mają być w sercu Kościoła. Jak to wygląda w praktyce? Czy będą przyjęte do zakonu? Są podmiotem czy jedynie przedmiotem troski ze strony innych? Jak filozofia i teologia radzą dziś sobie z niepełnosprawnością? O niepełno(s)prawnych w Kościele piszą: Damian Jankowski, Jean Vanier, Damian Wyżkiewicz CM, Anna Maliszewska, Katarzyna Jabłońska, Piotr Pawłowski.
Jednym z tematów najnowszego numeru są „Bohaterowie na nowe czasy”. Pogłoski o zmierzchu bohaterów są częste i zawsze przedwczesne. Kim są dzisiejsi bohaterowie? Czy to tylko ryzykujący życie herosi? Czy kult bohaterstwa może stać się „bohaterszczyzną”? Czy możliwe jest bohaterstwo bezsensowne? Odpowiedzi szukają: Marcin Napiórkowski, Jerzy Sosnowski, ks. Andrzej Luter.
Ponadto w numerze nie zabrakło stałych działów, felietonów, poezji i fotografii – na naszych łamach zarówno znani twórcy, np. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki z nowymi wierszami, jak i debiutanci – 18-letni Kacper Nowak z pięknymi fotografiami. Pełny spis treści numeru można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://www.wiez.pl/czasopismo/;s,czasopismo_szczegoly,id,597
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.