Jesteście sprzymierzeńcami
30 kwietnia 2011 | 13:46 | st (KAI) / ju. Ⓒ Ⓟ
O krzewienie dialogu, pokoju i solidności zaapelował Benedykt XVI do przedstawicieli środków społecznego przyjmując dziś w Castel Gandolfo uczestników 17. Zgromadzenia Radiowego Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
Obchodzące 80. rocznicę swego istnienia Radio Watykańskie jest gospodarzem tegorocznego spotkania tego gremium.
Ojciec Święty podkreślił znaczenie jakie dla Stolicy Apostolskiej ma rozgłośnia papieska. W tym kontekście przypomniał przemówienia radiowe Piusa XII w okresie II wojny światowej, czy słowa Jana XXIII w okresie nasilenia kryzysu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Sowieckim w 1962 r. Radio Watykańskie umożliwiło także przekazywanie informacji między rodzinami a jeńcami, więźniami i osobami zaginionymi w okresie II wojny światowej. „Dzięki niemu możliwe było podtrzymywanie nadziei wiernych i narodów poddanych reżimom gwałcącym prawa człowieka i wolność religijną” – zaznaczył Benedykt XVI.
Papież stwierdził, iż Kościół podchodzi z optymizmem do możliwości jakie stwarzają media. Jednocześnie przypomniał, że w rozwoju środków społecznego przekazu kryją się także trudności i zagrożenia. Dotyczą one dezorientacji moralnej opinii publicznej.
Benedykt XVI podkreślił ogromne znaczenie jakie Kościół wiąże z poszanowaniem życia ludzkiego, obrony rodziny, uznania autentycznych praw i słusznych aspiracji narodów, nierówności spowodowanych niedorozwojem i głodem w wielu częściach świata, przyjęciem imigrantów, bezrobociem i bezpieczeństwem społecznym, zjawiskiem nowego ubóstwa i marginalizacją społeczną, dyskryminacją i gwałceniem wolności religijnej, rozbrojeniem i poszukiwaniem pokojowego rozwiązania konfliktów. „Zadaniem radia i telewizji jest zapewnienie codziennie poprawnej informacji i pogłębionej, zrównoważonej debaty, aby znaleźć najlepsze, wspólne rozwiązania tych kwestii w społeczeństwie pluralistycznym” – stwierdził Ojciec Święty.
Jednocześnie zauważył, że zadanie to wymaga wielkiej uczciwości, zawodowej poprawności i szacunku, otwartości na inne spojrzenia na dane kwestie, jasnego traktowania problemów, wolności wobec barier ideologicznych i świadomości złożoności problemów. „Chodzi o cierpliwe poszukiwanie owej «codziennej prawdy», która najlepiej przekłada wartości na życie i najlepiej ukierunkowuje drogę społeczeństwa, pokornie poszukiwanej przez wszystkich” – powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty zauważył, iż specyficznym wkładem Kościoła katolickiego w owo poszukiwanie jest świadectwo przywiązania do prawdy, którą jest Chrystus. Składane jest ono w duchu otwartości i dialogu. Nawiązał do swych słów wypowiedzianych podczas spotkania z przedstawicielami brytyjskiego świata kultury i polityki, w wrześniu ubiegłego roku w Westminster Hall. Papież stwierdził wówczas, że religia nie usiłuje manipulować niewierzącymi, ale dopomóc rozumowi w odkryciu obiektywnych zasad moralnych. Przyczynia się do tego „oczyszczając” rozum od manipulacji przez ideologie czy używania go w sposób stronniczy, nie uwzględniający w pełni godności osoby ludzkiej. Jednocześnie religia dostrzega potrzebę korekty przez rozum, aby uniknąć fundamentalizmu czy też sekciarstwa. „Religia nie jest problemem, który powinni rozwiązywać prawodawcy, ale żywotnym wkładem w debatę narodową”- przypomniał Benedykt XVI. Jednocześnie zachęcił przedstawicieli Eurowizji, aby w zakresie swych kompetencji poszukiwali dróg krzewienia i pobudzania dialogu między wiarą a rozumem, aby służyć dobru wspólnemu narodu.
Papież zauważył, że pracownicy mediów pełnią służbę publiczną. Mają oni dopomóc ludziom w poznaniu i lepszym zrozumieniu wydarzeń oraz ich przyczyn. Mają też przekazywać informacją w sposób aktywny, aby towarzyszyć im we wspólnej drodze społeczeństwa. Zauważył, że trudności w pełnieniu tej misji wypływają z wielu czynników, takich jak konkurencja mediów komercyjnych, uwarunkowania polityczne, brak środków finansowych, wpływ rozwoju nowych technologii komunikacji i dążenie do zwiększenia oglądalności czy słuchalności programów. Benedykt XVI zaapelował, aby w obliczu tych trudności nie poddawać się rezygnacji czy zniechęceniu.
Benedykt XVI nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych do tego gremium przed dwudziestu laty. Papież, który jutro zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy zachęcał przedstawicieli Europejskiej Unii Nadawców do działań na rzecz rozwijania wspólnoty narodów świata. Nawiązując do procesów jakie mają dziś miejsce w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie Benedykt XVI zaapelował, aby kontakty i aktywność międzynarodowa ludzi mediów służyły refleksji i zaangażowaniu zmierzającemu do zapewnienia, aby media krzewiły dialog, pokój i solidarny rozwój ludów, przezwyciężając podziały kulturowe, niepewność i lęki.
Ojciec Święty podziękował także za udział mediów w jego posłudze, poprzez transmisje z uroczystości Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy czy też podróży apostolskich. „Także dla mnie i dla Kościoła katolickiego jesteście więc ważnymi sprzymierzeńcami i przyjaciółmi w naszej misji”- powiedział Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.