Jezuita, rabin i muzułmanin o dobru w człowieku
11 listopada 2013 | 09:41 | apis / br Ⓒ Ⓟ
Dobro, które jest w człowieku pochodzi od Boga, zło zaś od człowieka – zgodnie stwierdzili: jezuita, rabin i muzułmanin podczas debaty pt. „Skąd w człowieku dobro?”. Odbyła się ona wraz koncertem dedykowanym pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych 10 listopada br. w auli klasztoru oo. kapucynów w Kielcach w ramach odbywającego się Festiwalu Wolność i Pokój.
Nad metafizycznym pytaniem „Skąd w człowieku dobro?” postawionym przez Bogdana Białka prowadzącego debatę zastanawiali się: red. Jan Turnau, o. Jacek Prusak SJ, rabin Stas Wojciechowicz, szajch Andrzej Ahmed Saramowicz.
Zgodnie z prośbą prowadzącego Bogdana Białka uczestnicy debaty mówili na temat dobra w człowieku w kontekście swoich osobistych doświadczeń życiowych. Starali się nie teoretyzować na ten temat.
Red. Jan Turnau podkreślając swoją wiarę w to, że dobro pochodzi od Boga, wspominał osoby z kręgów rodzinnych i zawodowych, które to dobro mu przekazywali. Wśród nich wymienił śp. Tadeusza Mazowieckiego, który emanował dobrem i był dla niego „ojcem politycznym”.
Szajch Andrzej Ahmed Saramowicz mówiąc o tym, że dobro pochodzi od Boga opowiedział kielczanom, że w swoim życiu doświadczył dobra od bardzo wielu ludzi – rodziców, nauczycieli i od Boga.
Natomiast o. Jacek Prusak SJ zwrócił uwagę na to, że dobro widzi najczęściej w ofiarach zła, które objęte są psychoterapią. Podkreślił, że o dobru nie można mówić pomijając zło. – Dobro ma różne oblicza i pochodzi od Boga – mówił.
Z kolei rabin Stas Wojciechowicz mówiąc, że judaizm jest bardziej praktyczny niż teoretyczny podkreślił, że osoba, która wyraża dobro w słowie, musi także czynić dobro w praktyce.
Prowadzący debatę Bogdan Białek zwrócił uwagę na to, że w przestrzeni codzienności dobro nie jest medialne, gdyż jest nudne, a czytelnicy i widzowie wolą wybierać zło, gdyż jest atrakcyjniejsze.
Biorący w dyskusji Jan Turnau jest pisarzem oraz redaktorem działu „Arka Noego” w „Gazecie Wyborczej”. O. Jacek Prusak jest jezuitą, teologiem, doktorem psychologii, psychoterapeutą, publicystą i redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, a także autorem książki „Poznaj siebie. Spotkasz Boga”.
Z kolei szajch Andrzej Ahmed Saramowicz jest założycielem, koordynatorem i nauczycielem medytacji w Szkole Nauk Sufich w Polsce; wieloletnim uczniem Szajcha Hazrata Azad Rasoola; tłumaczem i redaktorem książki „W stronę serca”.
Stas Wojciechowicz urodził się w Taszkiencie w rodzinie o polsko-żydowskich korzeniach. Po upadku ZSRR wyjechał na studia do USA. W 2001 r. rozpoczął studia rabinackie w Izraelu. Od października 2010 r. jest pierwszym rabinem progresywnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Debatę poprowadził Bogdan Białek – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz założyciel i redaktor naczelny czasopisma psychologicznego „Charaktery” i prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.
Po debacie odbył się koncert Tytusa Wojnowicza z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae dedykowany pamięci chrześcijan – ofiar przemocy z powodów religijnych.
Artyści wykonali utwory Franciszka Schuberta, Józefa Haydna, Ludwika van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz słynny temat (main theme) z filmu „Misja” Ennio Morricone.
Zespół Collegium Musicum Sanctae Caeciliae koncertował w składzie: Paweł Rybkowski – skrzypce, Marzena Hodyr – altówka, Nadia Bojadżijew – wiolonczela. Tytus Wojnowicz zagrał na oboju. Patronat nad koncertem sprawował ks. Grzegorz Michalczyk, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych.
11 listopada o godz. 18.00 w Teatrze im. S. Żeromskiego odbędzie się główny koncert festiwalu pt. „One World-One Voice / Jeden Świat – Jeden Głos”. Wystąpią artyści – instrumentalistka, wokalistka, doktor sztuk muzycznych Maria Pomianowska i multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski.
Poprzedzi go wernisaż wystawy fotografii „Wolność i pokój” studentów szkoły filmowej w Łodzi, który zorganizowany będzie o godz. 15.00 na Wzgórzu Zamkowym przy ul Zamkowej 3.
Organizatorem Festiwalu Wolność i Pokój jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Trwać on będzie do 13 listopada br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.