Drukuj Powrót do artykułu

Jodłówka: 40 lat temu kard. Karol Wojtyła koronował cudowny obraz Matki Bożej

30.08.2015 , pab Ⓒ ℗

Kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział w uroczystościach 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w poświęconym jej sanktuarium w Jodłówce (archidiecezja przemyska). Koronacji dokonał 40 lat temu kard. Karol Wojtyła, a Mszy św. jubileuszowej w niedzielę przewodniczył jego osobisty sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki – obecny metropolita lwowski.

W homilii abp Mokrzycki wskazywał, że w tym miejscu przez wieki widoczna była miłość do Maryi, łącząca wiarę ludzi różnych obrządków i narodowości.

– Wracając z tego miejsca bądźmy lepszymi ludźmi, żyjącymi w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. Przecież tutaj przez wieki stawali obok siebie ludzie różnych narodowości i obrządków. Razem obok siebie stawali rzymokatolicy i grekokatolicy, i nie przeszkadzał im język modlitwy, ani różnie sprawowana liturgia – zauważył.

Wspominając koronację cudownego obrazu, były sekretarz papieski stwierdził, że było to wielkie święto dla wiernych. – Dzisiaj wracacie wspomnieniami do tego wydarzenia. Staliście na placu koronacyjnym ze swoimi rodzicami i dziadkami, a dzisiaj przychodzicie tutaj jako rodzice i dziadkowie, przyprowadzając swoje dzieci i wnuki – mówił.

Metropolita lwowski przypomniał także profanację obrazu, do której doszło w październiku 1987 r. – Gdzie działa dobro, tam i zło chce zbierać swój plon. Ale plon zła jest mizerny, bo jak pisze św. Paweł Apostoł w Liście do Rzymian, „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej wylała się łaska” – mówił. Rekoronacji jodłowieckiego wizerunku Maryi dokonał w czerwcu 1991 r. w Rzeszowie Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski.

Na zakończenie abp Mokrzycki prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

Mszę św. w jodłowieckim sanktuarium, wraz z abp. Mieczysławem Mokrzyckim sprawowali biskupi pomocniczy: Adam Szal z Przemyśla i Edward Białogłowski z Rzeszowa, proboszcz parafii ks. Jerzy Jakubiec oraz wielu kapłanów. Na uroczystości przybyło kilka tysięcy pielgrzymów indywidualnych, a także w grupach pieszych, rowerowych oraz autokarami.

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia przedstawia Maryję, która obydwoma rękami otacza Jezusa, jakby ochraniała Go przed grożącym niebezpieczeństwem. Dziecię w lewej ręce trzyma dużą księgę Ewangelii, a prawą błogosławi.

Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Większość źródeł, które przetrwały podaje, że jest on kopią obrazu Matki Boskiej z Sokala (obecnie Ukraina).

W 1932 roku rozpoczęto starania o koronację obrazu złotymi koronami. Dekret biskupa Franciszka Bardy z 5 sierpnia 1946 roku ogłosił, że Obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele parafialnym w Jodłowce uznaje się za „łaskami słynący”.

Na prośbę biskupa Ignacego Tokarczuka Kapituła Bazyliki Św. Piotra w Watykanie, dekretem z 15 lipca 1973 r. udzieliła pozwolenia na przyozdobienie złotym diademem wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Koronacji dokonał 31 sierpnia 1975 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła – późniejszy papież św. Jan Paweł II.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.