Jubileusz 100-lecia obecności redemptorystów w Głogowie
14 października 2024 | 10:53 | kk | Głogów Ⓒ Ⓟ
Misje Święte, konferencja naukowa, a także uroczysta dziękczynna Msza św. z odsłonięciem pamiątkowej tablicy złożyły się na obchody 100-lecia przybycia Zgromadzenia Redemptorystów do Głogowa. Jubileuszowej Mszy św. 13 października przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 13 października w parafii pw. św. Klemensa Hofbauera w Głogowie. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – To 100 lat nie tyle obecności, co gorliwej, żarliwej pracy duszpasterskiej i posługi ojców redemptorystów, zarówno w okresie przedwojennym, jak i powojennym – zauważył pasterz diecezji na początku Mszy św. – Jako biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej chcę wyrazić ogromną wdzięczność Bogu za te parafie, ale też za czas posługi misyjnej, rekolekcyjnej, katechetycznej, administracyjnej ojców redemptorystów – dodał.
We wspólnym świętowaniu wzięli udział byli proboszczowie, rektorzy i duszpasterze. Nie zabrakło księży z obu głogowskich dekanatów oraz głogowskiej kapituły. Przede wszystkim za 100-lecie działalności zakonników przyszli podziękować parafianie i mieszkańcy miasta. – Spoglądamy w przeszłość, by dziękować za nią Bogu, ale też po to, by pewną mądrość czerpać do tego, by z odwagą przeżywać teraźniejszość i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Taki jest sens jubileuszu – mówił w homilii o. Dariusz Paszyński CSsR przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.
Kaznodzieja nie tylko przywołał historię posługi tutejszych redemptorystów, ale też odniósł się do współczesnych czasów. – Redemptoryści na przestrzeni 100 lat prowadzili szczególny sposób życia i z gorliwością głosili Słowo Boże. Dzieje się to także i teraz. Chciałbym redemptorystom, którzy tu posługiwali i do dzisiaj posługują w tej parafii i tym klasztorze, bardzo gorąco podziękować za zapał misyjny i ewangelizacyjny. I za ten specyficzny sposób życia wokół Jezusa Chrystusa Najświętszego Odkupiciela. Wystarczy wspomnieć ostatnie wydarzenia: otwarcie przedszkola dla dzieci, czy przyjęcie dużej grupy uchodźców z Ukrainy, która tutaj przez długie miesiące przebywała – mówił o. Paszyński.
Chryzmatem zgromadzenia, jak przypomina o. Jerzy Krupa, przełożony głogowskiej wspólnoty zakonnej, jest prowadzenie misji. – W późniejszym czasie redemptoryści zaczęli zajmować się duszpasterstwem parafialnym szczególnie po II wojnie światowej. Tak się stało, gdy przejęli tę placówkę po współbraciach niemieckich. Zresztą w tym czasie redemptoryści obsługiwali wiele placówek. To był praktycznie cały dekanat głogowski – wyjaśnia o. Krupa. – Chrystusowe odkupienie, które głosimy od samego początku jako zgromadzenie jest głoszone w Głogowie, ale też na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku – dodał.
Jubileuszowe świętowanie nie ograniczyło się tylko do Mszy św. Wcześniej odbyły się misje parafialne, które odbyły się przed tygodniem. – Natomiast na forum Głogowa 10 października odbyła się sesja naukowa poświęcona redemptorystom oraz historii ich posługi na tych terenach – wyjaśnia o. Krupa, którego zdaniem patron parafii św. Klemens może wciąż inspirować współczesnych mieszkańców. – On też żył w trudnych czasach, kiedy walka z Kościołem, z chrześcijaństwem była dosyć mocna. Był wytrwały i nie załamał się – dodał.
To obecnie jedyny klasztor męski na terenie Głogowa. – Jesteśmy zżyci z miastem bo kogo by się nie zapytać, to wie, gdzie jest klasztor – zauważył. – To miejsce związane z posługa głoszenia Słowa Bożego, ale też duszpasterstwem otwartym na ludzi.
Współcześnie w głogowskiej parafii jest dziewięciu zakonników. – Trzech ojców zajmuje się prowadzeniem misji i rekolekcji parafialnych. Czterech współbraci jest zaangażowanych w duszpasterstwo miejscowe i pomagają im dwaj starsi współbracia emeryci – wyjaśnił przełożony. Na koniec Mszy odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniająca 100 lat obecności redemptorystów w Głogowie.
Redemptoryści przybyli do Głogowa dokładnie 18 grudnia 1924 roku i rozpoczęli pracę w parafii kolegiackiej. Pierwszy polski redemptorysta o. Zieliński przybył do Głogowa 20 czerwca 1946 roku.
Obecna parafia pw. św. Klemensa została utworzona 26 października 1958 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.