Jubileusz 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej za nami
05 grudnia 2018 | 11:53 | maj, pgo / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę podziękować wszystkim pracownikom KAI-u za to, że starają się uwrażliwiać ludzi na te zagrożenia dla pokoju, których źródło tkwi w samym człowieku i w strukturach społecznych” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z okazji jubileuszu odbyła się debata „Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy” oraz uroczysta gala.
Kościół przeżywał już kryzysy, ale zawsze wychodził z nich zwycięsko, nie jest bowiem instytucją wyłącznie ludzką. W Polsce cieszy wciąż duża liczba duchowieństwa, martwi spadek religijności młodych. Kościół w Polsce powinien głosić Ewangelię rodzinom, ale nie w duchu nakładania ciężarów, które są nie do uniesienia – mówili uczestnicy debaty „Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy”, zorganizowanej we wtorek z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.
W dyskusji prowadzonej przez Tomasza Królaka (KAI) udział wzięli: abp Henryk Hoser, Marcin Przeciszewski, Joanna Krupska, Krzysztof Zanussi, ks. Wojciech Sadłoń i o. Maciej Zięba.
W opinii abp. Hosera, wyzwaniem na dziś jest „umiejętność reagowania na coraz głębsze przemiany społeczeństwa, również od strony tożsamościowej poszczególnych osób czy wspólnot”. Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski podkreślił, że musimy naprawdę dziękować Bogu i biskupom za to, jaki jest dziś Kościół w Polsce. Jest to bowiem jedyny – poza Kościołem na Ukrainie – Kościół w Europie, który dysponuje olbrzymim kapitałem ludzkim. Prezes KAI wymienił w tym kontekście m.in. 12 mln Polaków uczęszczających w każdą niedzielę do kościoła, w tym ponad 3 mln osób młodych. Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” z zadowoleniem stwierdziła, że rodzina jest wartością, która niezmiennie cieszy się wielkim zaufaniem Polaków. Istnieje jednak także wiele obaw związanych z sytuacją rodziny w Polsce. Na pierwszy plan wysuwają się, jej zdaniem, kwestie demograficzne.
Ks. Wojciech Sadłoń SAC powiedział, że Polska jest jedenastym pod względem liczebności katolików krajem świata, zajmującym ważną pozycję w całym globalnym katolicyzmie, a polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej religijnych na świecie. – Widzę, że Kościół traci młodzież w sposób radykalny i żadna ludowa religijność tego nie zrekompensuje – powiedział Krzysztof Zanussi. Reżyser stwierdził, że Kościół w dramatyczny sposób traci również inteligencję, czego przyczyną jest „brak języka i pasji” oraz brak debaty. Ubolewał również nad nieobecnością Kościoła w kulturze. O. Maciej Zięba nadzieję pokłada przede wszystkim w potencjale, jaki stanowią zaangażowani świeccy oraz małżeństwa, które są podstawowym miejscem świadectwa chrześcijańskiego. Zaznaczył, że wciąż nieodkryte w pełni jest nauczanie Jana Pawła II, gdzie dla wszelkich dziedzin znaleźć można aktualne wskazówki.
– Głosząc Dobrą Nowinę KAI winien – zgodnie z zasadą sprawiedliwości – kształtować opinię publiczną w duchu pokoju. Winien podawać tak informacje w duchu pokoju, jak i warunki służące do jego osiągnięcia. Takie bowiem zadanie łączy się ściśle z jego misją wychowawczą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie.
– Po 25 latach KAI jest jedną z najbardziej dynamicznych katolickich agencji w Europie. Sytuuje się w grupie trzech największych, do której należy niemiecka KNA i austriacki Kathpress. KAI jest w tym zakresie liderem w Europie Środkowo-Wschodniej – zaznaczył przewodniczący KEP. – Przez ćwierć wieku agencja wpisała się na trwałe w polski pejzaż kościelny, uzyskała też wysoką pozycję na rynku medialnym. Wśród odbiorców KAI są więc tak media katolickie jak i świeckie a informacje KAI – za pośrednictwem różnorodnych mediów – docierają codziennie do kilku milionów osób – dodał.
Abp Gądecki modlił się na zakończenie, by nie zabrakło nam odważnych pracowników mediów i prawdziwych świadków prawdy.
Podczas Mszy św. Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI został odznaczony przez Ojca Świętego Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Odznaczenie wręczone zostało przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
Dziękując za odznaczenie prezes KAI podkreślił, że odbiera je jako dowód uznania dla całego zespołu agencji. Podziękował również abp. Gądeckiemu za homilię podkreślając, że jest ona wielkim zobowiązaniem. Poprosił również zebranych o modlitwę w intencji redakcji KAI przypominając, że 25 lat temu, gdy powstawała, została powierzona modlitewnej opiece sióstr karmelitanek.- Dzięki tej modlitwie możemy istnieć – powiedział.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się po Mszy św Sekretariacie KEP prezes KAI został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej”. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.
„Chciałem na ręce pana ministra złożyć gorące podziękowania panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Andrzejowi Dudzieza to zaszczytne odznaczenie. Choć dedykowane jest ono mnie, to przyjmuję je jako wyraz docenienia pracy całego Zespołu Katolickiej Agencji Informacyjnej, który od 25 lat pełni rolę pomostu pomiędzy Kościołem a światem mediów” – powiedział red. Przeciszewski.
Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio dziękując z 25-letnią pracę redakcji KAI wręczył prezesowi Marcinowi Przeciszewskiemu Medal Pontyfikatu.
List Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał poseł Paweł Lisiecki. – Ważne, by dostosowując się do wymogów współczesności nie zapominać o prezentacji wartości tradycyjnych i uniwersalnych – napisał Marek Kuchciński, podkreślając zasługi Katolickiej Agencji Informacyjnej na tym polu.
– Jesteście mostem między wspólnotą Kościoła a światem mediów – powiedział senator Antoni Szymański, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny Senatu RP. Zaznaczył, że KAI dostarcza materiały do refleksji opartej na wierze, a odbiorca jej wiadomości znajduje się w przestrzeni wolnej od manipulacji. Senator Szymański wręczył także redaktorowi Marcinowi Przeciszewskiemu Medal Senatu RP.
Premier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że pojawienie się KAI 25 lat temu było prawdziwym przełomem. Podkreślił, że Kościół w Polsce w trudnych latach 90-tych bardzo potrzebował takiego instrumentu jak KAI. Zaznaczył, że dzisiejsze czasy są być może jeszcze trudniejsze. – KAI jest pomostem prawdy między Kościołem a społeczeństwem. Pomost jest zawsze nad czymś. Dziś są to otchłanie dezinformacji i zamętu – powiedział.
O. Bogdan Krupa odczytał list abp Swiatosława Szewczuka, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. – Chciałbym podkreślić, że dziennikarze KAI zawsze w sposób rzetelny i obiektywny przedstawiali zagadnienia z życia kościoła greckokatolickiego i prawosławnego na Ukrainie kształtując w ten sposób pozytywny obraz tradycji bizantyjskiej w oczach religijnie zaangażowanej części społeczeństwa polskiego w większości rzymskokatolickiego.
W uroczystej gali wzięli udział m.in. abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, bp Piotr Libera, biskup płocki, premier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Senator Antoni Szymański, Wiceprzewodniczący Komisji Rodziny Senatu RP, biskup Jerzy Samiec, Kościół Ewangelicko – Augsburski, delegacja Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce oraz przedstawiciele instytucji kultury i mediów.
Galę uświetnił występ Karoliny Cichej z zespołem oraz urodzinowy tort.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.