Drukuj Powrót do artykułu

Jubileusz Drogi Neokatechumenalnej w diecezji ełckiej

14.01.2018 , rr, Ełk, 14-01-2018 Ⓒ ℗

„Kościół uznał w Drodze Neokatechumenalnej szczególny dar wzbudzony przez Ducha Świętego” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas wieczornej Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku.
Pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, biskupa diecezji ełckiej, w sobotę 13 stycznia, odbyły się uroczystości 25 lecia Drogi Neokatechumenalnej w diecezji ełckiej.

Na spotkanie wraz z kapłanami licznie przybyły wspólnoty z parafii ełckich, Giżycka, Gołdapi, Suwałk oraz z archidiecezji białostockiej, warmińskiej i diecezji łomżyńskiej.

W homilii biskup wyraził wdzięczność Bogu za dar Drogi Neokatechumenalnej, dzięki której wielu ludzi odnalazło sens i nadzieję życia, spotyka się z Bogiem i pogłębia wiarę, nadzieję i miłość. „Dzisiaj możemy powiedzieć, że Duch Święty dał nam Drogę, na której i młodzi, i dorośli przyjmują model życia w wierze, nadziei i miłości” – podkreślał kapłan.

Pasterz diecezji zwrócił uwagę na obecność Boga w życiu każdego człowieka. Zachęcał, aby prosić Ducha Świętego, by także nasze słowo miało moc nawracania, aby miało moc przemiany serc ludzkich, aby miało moc ukazywania Boga drugiemu człowiekowi.

„Bóg dla każdego z nas ma program na nasze życie. Czasem jedno słowo pomaga zmienić całkowicie życie człowieka. Jezus Chrystus uczy trwania w miłości i miłowania Boga ponad wszystko. Uczy nas miłowania drugiego człowieka. Bądźmy świadkami miłości Jezusa i czyńmy wszystko, abyśmy uczyli ludzi kochać Boga.” – zachęcał biskup ełcki.

Dzieląc się refleksją z udziału w konwiwencji biskupów w Domus Galilaeae na Górze Błogosławieństw w 2011 r., bp Jerzy Mazur przypomniał, że „Kościół uznał w Drodze Neokatechumenalnej szczególny dar wzbudzony przez Ducha Świętego”.

Wyrażając wdzięczność zgromadzonym na uroczystości, biskup ełcki dziękował za posługę jaka jest wypełniana w ewangelizacji naszej diecezji a także za entuzjazm, z jakim niesione jest chrześcijańskie orędzie zbawcze do różnych środowisk. „Wyrażam wam wdzięczność że jest w was pragnienie poznawania Boga bardziej i więcej i pragniecie dzielić się Bogiem. Pragniecie Jego miłości, a kto miłuje Boga nigdy nie męczy się mówieniem o Bogu. Dlatego życzę wam, abyście nigdy nie męczyli się mówieniem o Bogu. Dlatego zgłębiajcie waszą miłość” – zachęcał.

Na zakończenie uroczystości pasterz diecezji ełckiej posłał nowych katechistów do głoszenia Dobrej Nowiny.
Droga Neokatechumenalna narodziła się w 1964 r. w Madrycie, dziś w 106 krajach, 880 diecezjach, w ok. 5700 parafiach ma ok. 20 000 wspólnot. Do Polski dotarła w 1975 r. W diecezji ełckiej jest 17 wspólnot neokatechumenalnych, a w nich ponad 400 osób. Nadal trwają katechezy ewangelizacyjne. Moderatorem diecezjalnym Drogi Neokatechumenalnej jest ks. prał. Mieczysław Brzóska.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.