Jubileusz Misji w 200-lecie Diecezji Sandomierskiej
22 stycznia 2018 | 10:48 | Radomyśl n. Sanem / apis Ⓒ Ⓟ
Liczne grupy kolędników misyjnych wzięły udział w obchodach jubileuszowych misji zorganizowanych z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej 21 stycznia w Radomyślu nad Sanem. Uczestnicy dziękowali Bogu za posługę wielu misjonarzy w historii diecezji. Modlili się za kapłanów, osoby zakonne i świeckie aktualnie posługujące na misjach oraz o nowe powołania misyjne.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, kapłanów, którzy pracowali na misjach oraz duszpasterzy przybyłych z grupami misyjnymi.
Na jubileusz misji przybyły z całej diecezji dziecięce i młodzieżowe grupy kolędników misyjnych, które w okresie bożonarodzeniowym przedstawiały jasełka oraz kwestowały na rzecz misjonarzy. Misyjne spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu chóru młodzieży z Ukrainy, która uczy się w tarnobrzeskich szkołach średnich.
Bp Krzysztof Nitkiewicz witając przybyłych podkreślił, że przynależność do Kościoła lokalnego, do jakiejś konkretnej parafii, czy wspólnoty nie oznacza zwolnienia z obowiązku troszczenia się o potrzeby Kościoła powszechnego i wszystkich ludzi, którzy nie znają jeszcze Chrystusa.
– Symbolem tego uniwersalnego posłania jest nasz dzisiejszy gość i główny celebrans podobnie, jak wielu misjonarzy, jakich wydał Kościół Sandomierski. Dziękujemy za nich Bogu i prosimy o nowe powołania misyjne – podkreślał bp K. Nitkiewicz.
W homilii bp Jan Piotrowski, który wiele lat posługiwał jako misjonarz, przyznał, że podczas 200-letniej historii diecezji sandomierskiej wspólnota Kościoła lokalnego rozrastała się jak ewangeliczne ziarenko gorczycy włączając się w wielkie dzieło misyjne.
– Czas misji się nie zakończył i wciąż widać ich nowe horyzonty, a na mocy sakramentu chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami. Co więcej, każdy, kto prawdziwie spotkał Chrystusa nie może Go zatrzymać dla siebie, ale winien się Nim dzielić z innymi. Zatem w każdym chrześcijaninie jest ogromny potencjał misyjny. Jest on w ojcu i matce, a nawet w dzieciach i dojrzałych pokoleniach. Tylko ze środowiska, które żyje głęboką wiarą narodzą się nowe powołania kapłańskie zakonne i misyjne – przekonywał biskup.
Ordynariusz przywołując napełnionych Duchem Świętym postaci wielkich misjonarzy, którzy wyszli z ziemi sandomierskiej między innymi ks. kard. Adama Kozłowieckiego i ks. Marcelego Prawicę, podkreślił, że Bóg i Kościół potrzebują obecnie apostołów.
Po Mszy św. w auli Domu Rekolekcyjnego „Augustianum” odbyła się telekonferencja z misjonarkami świeckimi, które aktualnie posługują w wiosce dziecięcej w Gulu w Ugandzie. Kolędnicy misyjni zaś wyruszyli w kolorowym marszu ewangelizacyjnym, śpiewając kolędy.
Z diecezji sandomierskiej 11 kapłanów, 2 osoby świeckie i kilku zakonników posługuje na misjach w: Republice Południowej Afryki, Zambii, Ekwadorze, Białorusi, Rosji, na Alasce i Ukrainie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.