Jubileusz Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi
27 marca 2022 | 20:10 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Dziękujemy za wszystko, co wnosicie w życie naszego miasta i diecezji, za waszą pracę i zaangażowanie oraz świadectwo życia – powiedział biskup kaliski Damian Bryl, który w katedrze w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.
W homilii celebrans zwracając się do sióstr zakonnych dziękował za pracę i zaangażowanie w różne dzieła. – Życie konsekrowane bardzo dużo wnosi w życie Kościoła. Dla nas mieszkańców Kalisza ważne jest świadectwo was, które przemierzacie ulice naszego miasta i przypominacie nam o niebie – zaznaczył bp Bryl.
Wskazał, że charyzmatem sióstr jest praca. – Bardzo dziękujemy za to przypomnienie umiłowania pracy. Drogie siostry to jest wasz charyzmat, który wnosicie w życie Kościoła. Prosimy przypominajcie nam o tym, że praca to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale to także piękny dar dla innych, którym służymy – stwierdził kaznodzieja.
Zachęcał siostry do jeszcze większego pomagania potrzebującym. – Bądźcie otwarte na tych, którzy potrzebują, szczególnie w naszym mieście, w naszej diecezji jest wielu takich, którzy szukają środowiska, wspólnoty, która ich przygarnie, a więc przygarniajcie ich – powiedział biskup kaliski.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa wdzięczności wobec bp. Damiana Bryla, kapłanów, sióstr zakonnych, przyjaciół, współpracowników darczyńców i wychowanków wyraziła matka Agata Błaszczyk, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.
Z kolei życzenia biskupowi kaliskiemu z okazji pierwszej rocznicy ingresu złożyli s. Natalia Musidlak i przedstawiciele parafian.
Zgromadzenie zakonne powstało sto lat temu we Włocławku, jednak swymi korzeniami sięga 1889 r., w którym to kilkuosobowa grupa kobiet pod przewodnictwem Franciszki Rakowskiej podjęła życie wspólne na wzór życia zakonnego. Pod pozorem pracowni krawieckiej kształtowało się i rozwijało prawdziwe życie duchowe. Opiekunem Stowarzyszenia Kobiet Wspólnej Pracy rzymskokatolickiego wyznania był o. Ksawery Sforski, franciszkanin, którego po śmierci zastąpił ks. Wojciech Owczarek, późniejszy biskup włocławski i formalny założyciel zgromadzenia.
W 1934 r. z inicjatywy bp. Wojciecha Owczarka powstały dwie filie w Kaliszu: w parafii św. Mikołaja i w obecnej parafii Miłosierdzia Bożego. To właśnie przy ul. Asnyka powstało pierwsze przedszkole im. św. Józefa. Otwarty został również sierociniec. W domu przy ulicy Grodzkiej organizowane były rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, funkcjonowała kaplica, pensjonat i stołówka dla inteligencji.
W czasie wojny dom przy ul. Grodzkiej zajęli okupanci, jednak mimo wszystko został on pod opieką sióstr, które w strojach świeckich pełniły pracę obsługi domu. Co znamienne, nawet w takich warunkach wspólnota prowadziła życie zakonne, np. adorując Najświętszy Sakrament ukryty w drewnianej szkatułce w jednym z pomieszczeń domowych.
Po wojnie obie filie zgromadzenia w Kaliszu podjęły pracę: w świetlicy, pracowni kroju i szycia, artystycznego haftu oraz katechizacji, prowadziły rekolekcje dla młodzieży i przedszkole.
Obecnie siostry przebywające w domach kaliskich pracują w parafii św. Mikołaja, Miłosierdzia Bożego i Opatrzności Bożej w zakresie katechizacji, kancelarii i zakrystii. Wspólnoty podejmują również prace formacyjne z młodzieżą i dorosłymi. Współpracują także ze Szkołą Nowej Ewangelizacji.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.