Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
11 stycznia 2024 | 12:41 | Jarosław Ciszek | Będzin Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęło się wielkie kolędowe Święto! W Będzinie uroczyście zainaugurowano jubileuszową, 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Dwa pierwsze akcenty to dziękczynna Msza św. i Koncerty Inauguracyjne Zespołu „Mazowsze”. Dziś ruszają przesłuchania finalistów.
Msza św., będąca podziękowaniem za 30 lat trwania największego przeglądu kolęd w Europie, odprawiona została 7 stycznia w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Przewodniczył jej dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak. Po Mszy odbył się kolędowy koncert Chóru i Orkiestry Barokowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod batutą prof. Teresy Krasowskiej. Wśród występujących artystów byli także Grzegorz Biegas (pianino), Tomasz Bielski (klawesyn i pianino) oraz soliści: Katarzyna Pleśniak (sopran), Ewa Biegas (mezzosopran) i ks. Paweł Sobierajski (baryton).
Kolejnym punktem bogatego festiwalowego programu były aż dwa Koncerty Inauguracyjne. W szczelnie wypełnionej melomanami Będzin Arenie w cudowną podróż po polskim folklorze zabrał widzów Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Oba koncerty odbyły się we wtorek, 9 stycznia.
Teraz czas na część konkursową. Do 30. edycji odbywającej się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy zgłosiło się ponad 1200 artystów, którzy startowali w grudniowych eliminacjach.
– Już od czwartku do soboty 135 najlepszych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena wykona 325 kolęd. Doliczając te, które wybrzmią podczas Koncertu Galowego i te, które już zagrał zespół Mazowsze, prawdopodobnie okaże się, że będziemy mieli jedną kolędę na każdy z 366 dni tego przestępnego, 2024 roku. Słuchając tych kolęd i smakując tego wyjątkowego dania, jakie z Bożą pomocą zgotujemy scenie, można będzie wyposażyć się w cudowny oręż, który pozwoli przetrwać zawirowania codzienności – mówi rzecznik Festiwalu Jarosław Ciszek.
Przesłuchania finalistów odbywać się będą w czwartek 11 stycznia i w piątek 12 stycznia od godz. 9.30 do około 20.00. W sobotę 13 stycznia – od 9.00 do 14.00. Harmonogram przesłuchań oraz transmisję na żywo można na stronie www.mfkip.pl. Wykonawców oceniać będzie jury pod przewodnictwem wybitnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana.
Festiwal zwieńczy Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia o godz. 16.00 i będzie podsumowaniem nie tylko bieżącej edycji, ale także minionych 30 lat. W czasie koncertu ogłoszony zostanie także zdobywca nagrody Grand Prix, która w tym roku wynosi rekordowe 20 tysięcy złotych. Jej fundatorem jest prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Ubiegłoroczna pula nagród dla wszystkich laureatów wyniosła 104 tysiące złotych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.