Jubileuszowa księga Benedykta XVI zaprezentowana w Rzymie
08 kwietnia 2017 | 12:35 | Rzym / abd / bd Ⓒ Ⓟ
Jednym z filarów pontyfikatu Benedykta XVI jest refleksja nad misterium Jezusa Chrystusa i nad tym, co znaczy być chrześcijaninem – powiedział KAI ks. prof. Waldemar Chrostowski, laureat Nagrody Ratzingera z 2014 r. i współautor jubileuszowej księgi Benedykta XVI „Cooperatores Veritatis”. Uroczysta prezentacja wydawnictwa z okazji 90. urodzin papieża seniora odbyła się 6 kwietnia br. w rzymskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum.
Jak wyjaśnia ks. Chrostowski, teksty zebrane w jubileuszowej publikacji poruszają rozmaite tematy teologicznej refleksji, które podejmował także Benedykt XVI. „Tematy te są ukazane oczami uczonych z różnych stron świata, co pokazuje jaka jest recepcja jego nauczania w rozmaitych krajach, w momencie, gdy od kilku lat pozostaje on papieżem-emerytem”. Sam ks. prof. Chrostowski jest autorem eseju zatytułowanego „Qumran w teologii Benedykta XVI”.
„Zgłębiałem, czy i na ile w nauczaniu papieża obecne są nawiązania do znalezisk znad Morza Martwego, z Pustyni Judzkiej – których symbolem jest Qumran. Takich nawiązań oczywiście nie brakuje, m.in. w trylogii pt. 'Jezus z Nazaretu’” – wyjaśnia biblista.
Jak zauważa ks. Chrostowski, nauczanie Benedykta XVI jest źródłem niezwykle cennych inspiracji dla każdego, kto pragnie pogłębić swoją wiarę i przypomina we współczesnym świecie, że tylko Jezus Chrystus jest drogą do zbawienia.
Podkreślał to także obecny podczas uroczystości watykanista Mimmo Muolo, autor opublikowanej przed kilkoma dniami książki poświęconej aktualności nauczania papieża seniora „Il papa del coraggio” (tłum. KAI. „Papież odwagi”). Jak mówi, teologia i duchowość Benedykta XVI powinny być wciąż pozbawiane stereotypowego myślenia i odkrywane na nowo w kontekście wyzwań współczesnego świata. „Cooperatores Veritatis” jest do tego doskonałym narzędziem.
„Wielką zaletą zaprezentowanej publikacji jest to, że ukazuje niektóre aspekty nauczania Benedykta XVI oczami osób, które zgłębiły jego naukę i zostały za ten wysiłek uhonorowane Nagrodą Benedykta XVI” – ocenił Muolo.
W uroczystej prezentacji jubileuszowej księgi wzięli udział m.in. kard. Gianfranco Ravasi, kard. Tarsicio Bertone, dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, kard. Prosper Grech OSA i osobisty sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein. Spotkanie poprowadził o. Federico Lombardi SJ, dyrektor Watykańskiej Fundacji Józefa Ratzingera – Benedykta XVI.
Omawiając różnego rodzaju inicjatywy, promujące nauczanie Benedykta XVI i podejmowane z okazji 90. urodzin papieża seniora, o. Lombardi omówił m.in. przygotowywaną w Warszawie konferencję poświęconą koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI, która odbędzie się 19 kwietnia w KEP z inicjatywy Watykańskiej Fundacji Józefa Ratzingera – Benedykta XVI, Konferencji Episkopatu Polski i Sejmu RP.
Z kolei dyrektor wydawnictwa Casa Editrice Vaticana, nakładem którego ukazała się publikacja, mówił o wielkim znaczeniu tej książki w bibliografii poświęconej nauczaniu Benedykta XVI,a także w dorobku samego wydawnictwa. Papieża-seniora określił mianem „wielkiego autora, który nadaje wielkość wydawnictwu” i podkreślił, że to papieżowi-seniorowi czytelnicy zawdzięczają publikację, stworzoną wspólnie przez znawców jego nauczania i pontyfikatu.
Najistotniejszą część prezentacji stanowił wykład kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, poświęcony podejmowanemu przez Benedykta XVI tematowi wolności, jako owocu prawdy i wiary. „Do prawdy można dojść jedynie w wierze, a celem teologa Józefa Ratzingera i papieża Benedykta XVI było obrona wiary, przy jednoczesnym oddaniu pierwszeństwa posłudze miłości” – mówił kardynał.
Publikacja, przygotowana z okazji zbliżających się 90. urodzin Benedykta XVI została wydana w języku włoskim i angielskim. Zawiera trzynaście tekstów, których autorami są m.in. dotychczasowi laureaci Nagrody Ratzingera, przyznawanej od 2011 r. przez Watykańską Fundację Józefa Ratzingera – Benedykta XVI.
Jednym z laureatów i współautorów publikacji jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, który otrzymał nagrodę w 2014 r. wraz z francuską biblistką prof. Anne-Marie Pelletier, której papież Franciszek powierzył przygotowanie tegorocznych rozważań wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim koloseum.
Oprócz ks. Chrostowskiego i Pelletier, teksty wchodzące w skład antologii przygotowali także: Richard A. Burridge, Manlio Simonetti, Brian E. Daley, Olegario González de Cardedal, Mario de França Miranda, Ioannis Kourempeles, Remi Brague, Maximilian Heim, Christian Schaller, Nabil el-Khoury i Inos Biffi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.