Judaizm jest religią teraźniejszości
26 stycznia 2012 | 13:46 | apis (KAI) Ⓒ Ⓟ
O tym, że judaizm jest religią teraźniejszości, a jednym z jej aspektów – tikkun olam – jest także porządek socjalny świata – mówił rabin Sacha Pecaric 25 stycznia br. w kolejnym dniu II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Tikkun-Naprawa. Na spotkanie z rabinem do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach przybyli bardzo licznie kielczanie.
Rabin Sacha Pecaric w wykładzie nt. „Tikkun – idea naprawy świata w judaizmie” podkreślił to, że choć judaizm idzie dwiema drogami, które są prawie nierozdzielne, gdyż jedna łączy człowieka i jego bliźniego, a druga człowiekiem z Bogiem, to jest bardzo silną i współczesną religią.
– Judaizm przy swej uważnej pamięci historycznej i nakierowaniu ku przyszłości, jednak jest religią teraźniejszości. Przejawia się to w wielu przypadkach. Przykładowo w Torze nigdzie nie ma mowy o Mesjaszu. Jest w niej tylko tu i teraz w społecznym porządku – mówił rabin Pecaric.
– Tora nie jest czymś pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Jest to owszem, religijne prawo, ale włączone jest w nie całkowicie cywilne prawo, w każdym swym aspekcie i bardzo rozbudowane socjalne prawo. Tikkun olam oznacza także pewien porządek społeczny świata oraz „naprawianie” istniejącego, realnego świata, w którym żyjemy – wyjaśniał rabin zawiłości religijne judaizmu.
Gość jest filozofem i wydawcą. Był szefem krakowskiego oddziału Fundacji Ronalda S. Laudera. Kierował pracami nad pierwszym po wojnie przekładem Tory na język polski, dokonanym przez żydowskich tłumaczy. Jest redaktorem i komentatorem m.in. Talmudu Babilońskiego oraz Modlitewnika Żydowskiego. W 2011 roku uruchomił internetową Jesziwę Pardes (jesziwa.pl). Obecnie mieszka koło Nowego Jorku.
W czwartek 26 stycznia o godz. 16.30 w gmachu Urzędu Miasta przy Rynku w Kielcach odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń dla dwóch osób „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” z Kielecczyzny. Natomiast o godz. 18.00 w WBP odbędzie się spotkanie z Haliną Bortnowską, która będzie mówiła nt. „Sprawiedliwości naprawczej”
Halina Bortnowska jest filozofem, teologiem i publicystką. Jej publikacje ukazują się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Charakterach”. Jest animatorką przedsięwzięć społecznych, uczestniczką ruchu ekumenicznego. Działa na rzecz obrony praw człowieka, przewodniczy Radzie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.