Jürgen Habermas wzywa do przezwyciężenia narodowych egoizmów
20 czerwca 2019 | 13:55 | tom (KAI) | Frankfurt nad Menem Ⓒ Ⓟ
Niemiecki filozof Jürgen Habermas wezwał państwa Europy do przezwyciężenia „narodowych egoizmów”. „Muszą one być gotowe do konstruktywnej wymiany poglądów ponad granicami narodowymi” powiedział Habermas w środę we Frankfurcie. W ten sposób państwa narodowe mogłyby „zobaczyć wspólne korzenie kultur politycznych, które na pierwszy rzut oka wydają się zróżnicowane” – powiedział Habermas podczas wykładu na Uniwersytecie im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem z okazji swoich 90. urodzin, które obchodził w miniony wtorek.
„Aktualnym zadaniem państw Europy jest „przeciwdziałanie tendencji do zwiększania nierówności społecznych” – powiedział Habermas. W tym kontekście oskarżył politykę o apatię a elity polityczne o brak odwagi do formowania dalekowzrocznej polityki.
Habermas wygłosił wykład pt. „Raz jeszcze na temat relacji między moralnością a obyczajowością”. Na Uniwersytecie we Frankfurcie Habermas wykładał aż do przejścia na emeryturę w 1994 r. Zajmował się głównie filozofią społeczną. Filozof przestrzegł, że uniwersytet jest „czymś więcej niż instytutem badań ocenianym przez radę naukową” i dodał: „Dopóki uniwersytet żyje to żyje z ducha”. Wykład Habermasa przyjęto owacją na stojąco.
Światowym echem odbiła się jego dyskusja w 2004 r. z kard. Josephem Ratzingerem, ówczesnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, później papieżem Benedyktem XVI. Podczas spotkania 20 stycznia tego roku w Akademii Katolickiej w Monachium poświęconemu wyzwaniom przed jakimi stoi Europa obaj wybitni intelektualiści zgodzili się, że dzisiejsze chrześcijaństwo i laicki liberalizm potrzebują siebie nawzajem, aby m.in. korygować swe jednostronne stanowiska. Kard. Ratzinger wykazywał wtedy, że istnieją patologie religii oraz – nie mniej niebezpieczne – patologie rozumu. Obydwie potrzebują siebie nawzajem i podtrzymywanie wzajemnego powiązania to ważne zadanie teologii.
Niemiecki filozof nie raz wskazywał, że religia również w liberalnym społeczeństwie nie może być zepchnięta do sfery prywatnej. Podkreślał wagę „potencjałów religijnych, nie tracących nigdy na aktualnym znaczeniu”, których w państwie liberalnym nie wolno nie dostrzegać ani usuwać.
Habermas uważany jest za najwybitniejszego żyjącego niemieckiego filozofa współczesności. Urodził się 18 czerwca 1929 r. w Düsseldorfie. Po ukończeniu filozofii, historii, psychologii, filologii i ekonomii dołączył do zespołu Theodora W. Adorno w Instytucie Badań Społecznych we Frankfurcie nad Menem. Tam rozwinął krytyczną teorię społeczną tzw. „szkoły frankfurckiej”. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał Habermasa „głosem krytycznego rozumu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.