„Justitia et Pax” wzywa do „mądrego dostarczania broni” Ukrainie
27 marca 2022 | 19:18 | ts (KAI) | Berlin Ⓒ Ⓟ
Wobec toczącej się na Ukrainie wojny niemiecka Komisja „Justitia et Pax” opowiedziała się za „mądrym dostarczaniem broni” temu zaatakowanemu przez Rosję krajowi. Należy nastawić się na „długotrwały konflikt z reżimem Putina” – głosi oświadczenie wydane na zakończenie wiosennego zebrania plenarnego Komisji 27 marca w Berlinie. Podkreślono, że ważnym pierwszym krokiem jest „praktyczna solidarność”, a więc wsparcie osób uciekających przed wojną a także „wkład do obrony Ukrainy przez mądre dostawy broni”.
Przewodniczący Komisji bp Heiner Wilmer SCJ zwrócił uwagę, że trwające od 24 lutego walki na Ukrainie nie są tylko konfliktem regionalnym, lecz stanowią atak na podstawy współżycia w Europie i na prawo międzynarodowe. Wymagają więc odpowiednich zasadniczych reakcji politycznych, które sprzeciwią się temu skandalicznemu złamaniu prawa narodów. Znakiem nadziei jest zgodna w dużej mierze reakcja partnerów europejskich i transatlantyckich – dodał biskup.
Sygnatariusze oświadczenia domagają się jak najszybszego zakończenia „rosyjskiej agresji” oraz stworzenia „warunków dla skutecznych rozmów pokojowych”. Niezbędny ku temu jest „mocny reżim sankcji”. Według Komisji, w obliczu możliwej „eskalacji nuklearnej” byłoby dobrze, aby NATO nie interweniowało jako bezpośrednia strona w wojnie.
Nawiązując do zapowiedzianej przez rząd niemiecki zmiany w polityce bezpieczeństwa Komisja ostrzegła przed pomniejszaniem znaczenia innych „podstawowych wyzwań”. Wskazano, że nie należy raczej „przesadzać ze zmianą kursu”. Nie można odkładać na później zmian klimatycznych i zbliżającego się kryzysu żywnościowego w dużej części krajów globalnego Południa, ale konieczne jest podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych działań – uważaja autorzy dokumentu.
Niemiecka Komisja „Justitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój) istnieje od 1967 roku. Według statutu, stanowi ona forum instytucji i organizacji katolickich działających na polu międzynarodowej odpowiedzialności Kościoła w Niemczech. Jest ich wspólnym głosem w społeczeństwie i polityce, a tym samym podmiotem dialogu politycznego. Komisja opracowuje wkład Kościoła w niemiecką politykę rozwoju, pokoju i praw człowieka oraz opracowuje koncepcje międzynarodowej działalności Kościoła katolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.