Drukuj Powrót do artykułu

Jutro Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12 kwietnia 2018 | 18:08 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Modlitwa za pomordowanych na Wschodzie – ofiar z Katynia, Miednoje i Charkowa, Apele Pamięci, zapalenie zniczy przy Dębach Pamięci i tablicach dedykowanych zamordowanym w czasie II wojny światowej, znajdą się w programie miejskich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia w Płocku.

Uroczystość rocznicowa rozpocznie się o godz. 12.00 – jej uczestnicy zapalą znicze w miejscach posadzenia Dębów Pamięci. Następnie o godz. 12.30 przy pomniku – symbolicznej mogile na zabytkowym cmentarzu przy Alei Floriana Kobylińskiego zostaną zapalone znicze i złożone kwiatów. Płocczanie w ten sposób oddadzą hołd obrońcom Ojczyzny, zamordowanym przez NKWD w 1940 roku w Katyniu.

O godz. 13.00 płocczanie spotkają się przy kościele parafii św. Stanisława Kostki przy tablicy upamiętniającej płockich żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Zbiorą się tam m.in. poczty sztandarowe szkół, zostanie zaśpiewany hymn państwowy, odmówiona będzie modlitwa oraz odczytany Apel Pamięci płocczan pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Ponadto zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przed tablicą płockich żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

O godz. 14.45 na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej płocczanie spotkają się przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Odbędzie się uroczyste wprowadzenie wart honorowych i pocztów sztandarowych.

Zaplanowano m.in. wystąpienia prezydenta Płocka oraz prezesa Związku Sybiraków, wykonany zostanie hymn państwowy i hymn Sybiraków, zostanie odmówiona modlitwa za Sybiraków i pomordowanych na Wschodzie, odbędzie się Apel Pamięci i złożone zostaną kwiaty. Uroczystość rocznicową zakończy odegranie utworu „Śpij kolego”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.