Jutro otwarcie prywatnego Muzeum Popielów
13 października 2011 | 10:13 | apis Ⓒ Ⓟ
Madonna z Dzieciątkiem z włoskiego quattrocenta pędzla florenckiego malarza Francesco Antonio Zacchi oraz pisma historyczno–filozoficzne Pawła Popiela „Ekscelencji”, dzieła jego brata arcybiskupa warszawskiego Wincentego Popiela – to tylko niektóre eksponaty, które zaprezentowane zostaną od jutra, 14 października br. w nowootwartym prywatnym Muzeum Popielów w Kurozwękach.
Muzeum Popielów w Pałacu Kurozwęckim, zdaniem Jacka Gruszkiewicza z zespołu pałacowego, to jedno z bardzo nielicznych w Polsce prywatnych muzeów, będących świadectwem niegdysiejszej kultury materialnej i intelektualnej ziemiaństwa.
– Ocalałe ze spustoszeń wojennych, przechowywane z pietyzmem przez liczną rodzinę dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, książki i dokumenty udało się po latach zgromadzić ponownie w Kurozwękach, kierując się zasadą, że najdrobniejsza pamiątka warta jest, by „ocalić ją od zapomnienia” – informuje Jacek Gruszkiewicz.
– Do najważniejszych eksponatów rangi europejskiej kurozwęckiego muzeum niewątpliwie należy Madonna z Dzieciątkiem z włoskiego quattrocenta pędzla florenckiego malarza Francesco Antonio Zacchi, zwanego „Il Baletto”. Zwiedzać będzie można także wystawy: "Malarstwo Józefa Czapskiego ze zbiorów markiza Gilles`a i Joli de Boisgelin" i "Pamiątki rodzinne Popielów" – dodaje Witold Świtalski.
Dopełnieniem ekspozycji będą liczne publikacje członków rodziny Popielów i Wańkowiczów. Zaprezentowane zostaną także m.in. książki poświęcone wybitnym przedstawicielom rodziny, m.in. ks. infułatowi Marcinowi Popielowi, powojennemu proboszczowi w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Organizatorami uroczystości są: Jan Marcin i Karen Popielowie oraz Michał i Aurora Popiel de Boisgelin.
Początki Kurozwęk, niegdyś niewielkiego miasteczka nad brzegiem doliny rzeki Czarnej, datuje się na 1246 r. Obecnie znane jest z wielu imprez kulturalnych i artystycznych, m.in.: koncertów muzyki dawnej „Muzyczne Perły Dawnego Rakowa”, festynu "Dziki Zachód w Kurozwękach” oraz kilkuhektarowego labiryntu co roku wykonywanego w kukurydzy.
Ścieżki tegorocznego kukurydzianego labiryntu na czterohektarowym polu, utworzyły obraz przedstawiający św. Jakuba Apostoła oraz jego atrybuty pielgrzymie: laskę i muszlę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.