Jutro zakończenie etapu diecezjalnego procesu elżbietanki s. Włodzimiry Wojtczak
23 maja 2020 | 14:44 | msz / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, będzie przewodniczył Mszy św. i zakończeniu etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego siostry Włodzimiry Wojtczak, elżbietanki zmarłej w opinii świętości. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 24 maja w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, ale ze względu na stan epidemii będzie transmitowana w internecie.
„Żyje jeszcze dwóch świadków pamiętających jako dzieci s. Włodzimirę. Są to bp Julian Wojtkowski, biskup pomocniczy senior archidiecezji warmińskiej, pochodzący z Poznania, oraz pani Halina, która uczęszczała do ochronki prowadzonej przez s. Włodzimirę przy parafii Bożego Ciała” – mówi KAI s. Anna Jakubowska, elżbietanka.
Postulatorka procesu beatyfikacyjnego s. Włodzimiry podkreśla, że o świętości służebnicy Bożej, która zmarła w 1943 r., mówiono już po wojnie.
„Zgłaszają się osoby, które otrzymały łaski za jej wstawiennictwem, wiele osób modli się w konkretnych intencjach, przychodzi na jej grób w Ostrowie Wielkopolskim” – zaznacza postulatorka.
Dalszy ciąg procesu beatyfikacyjnego s. Włodzimiry będzie przebiegał w Rzymie, w Kongregacji ds. Świętych.
Abp Stanisław Gądecki zachęca wiernych, którzy doznali łask, modląc się za wstawiennictwem s. Włodzimiry, o przesyłanie swoich świadectw do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.Metropolita poznański zachęca też do gorliwej modlitwy, ponieważ do wyniesienia służebnicy Bożej na ołtarze – obok zakończenia procesu w archidiecezji i w Watykanie – potrzebny jest cud wyproszony za jej wstawiennictwem.
Siostra M. Włodzimira (Czesława) Wojtczak urodziła się 20 lutego 1909 r. we Franklinowie, wiosce położonej niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego.
Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 18 sierpnia 1930 r. W dniu 27 lipca 1933 r. otrzymała habit zakonny i przyjęła imię siostra Maria Włodzimira.
Po złożeniu pierwszej profesji, w 1933 r. podjęła pracę w ochronce dla dzieci z rodzin bezrobotnych, znajdującej się na terenie parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego na Komandorii. W 1936 r. ochronkę utworzono przy kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, gdzie z wielkim zaangażowaniem pracowała jako kierowniczka.
Śluby wieczyste złożyła 28 sierpnia 1939 r., na trzy dni przed wybuchem II wojny światowej. Okupacja i trudna sytuacja polityczna w kraju zmusiły wiele sióstr do opuszczenia zgromadzenia, także s. Włodzimira powróciła do rodzinnego domu w Ostrowie Wlkp.
Pod wpływem donosu władze okupacyjne nakazały jej, z powodu gruźlicy, opuścić mieszkanie rodziców. Trafiła do przytułku dla starców przy ul. Zdunowskiej. Tutaj rozpoczął się ostatni etap jej ziemskiego życia. Zmarła 20 lutego 1943 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.