Drukuj Powrót do artykułu

Już jutro Dzień Dziecka Afrykańskiego

15 czerwca 2018 | 09:59 | led / pz | Kraków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Michael Mims / unsplash.com

Nauka tańców afrykańskich, budowanie igloo oraz zwiedzanie Wiosek Świata – Parku Edukacji Globalnej, to tylko niektóre z atrakcji, które z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego przygotował Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” z Krakowa.

Wspólne świętowanie Dnia Dziecka Afrykańskiego rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 12. w Wioskach Świata – Parku Edukacji Globalnej przy ul. Tynieckiej 39. Dla dzieci i ich rodziców zaplanowano wiele atrakcji. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich oraz tańców afrykańskich i zagrać w Oware – najpopularniejszą grę w Ghanie. Odbędą się także sesje fotograficzne, strzelanie z łuku i wspólne budowanie igloo, a także dojenie, jedynego w Krakowie, mongolskiego jaka.

– Poprzez organizację tego wydarzenia chcemy zwrócić uwagę, że istnieje Dzień Dziecka Afrykańskiego, ponieważ ta data jest mało znana. Celem spotkania jest ukazanie sytuacji dzieci z Afryki. Chcemy, aby najmłodsi mogli zapoznać się z życiem i zwyczajami swoich rówieśników – powiedziała Dominika Oliwa–Żuk, koordynator projektów misyjnych.

W czasie Dnia Dziecka Afrykańskiego o godzinie 13:30 oraz 15 można będzie wyruszyć z przewodnikiem w podróż dookoła świata. W trakcie zwiedzania dzieci dowiedzą się m. in., dlaczego domy w Ghanie są okrągłe? Jak długo trwa budowa igloo? Jakie zwyczaje obowiązują w mongolskiej jurcie? I wiele innych ciekawostek na temat życia i kultury w najbardziej odległych zakątkach naszego globu.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego to święto obchodzone corocznie 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) wspólnie z organizacją UNICEF. Dzień ten przypomina masakry dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonane w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski, gdy tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni zajść zabiła ponad 100 osób, a raniła ponad tysiąc.

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 czerwca 2018 15:08

Wirtualny spacer 3D po Jasnej Górze

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.