Kalisz: 12 ekstremalnych tras EDK w diecezji kaliskiej (zapowiedź)
11 kwietnia 2019 | 23:10 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
12 tras przygotowano na tegoroczną edycję EDK w diecezji kaliskiej. Uczestnicy modlitwy będą mieli do pokonania od 40 nawet do 60 kilometrów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup kaliski Edward Janiak.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, medytowanie i zmaganie się z własnymi słabościami. W trakcie długiej, ponad 40-kilometrowej wyprawy uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Panem Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. W tym roku tematem przewodnim rozważań będzie „Kościół XXI wieku”.
– Podczas nocnej wędrówki sam na sam z Panem Bogiem chcemy rozważać kolejne stacje drogi krzyżowej w zmaganiu się z własnymi słabościami, z trudem, zmęczeniem. Chcemy doświadczyć bliskości Pana Boga, chcemy doświadczyć Jego miłości. Ta droga na pewno nie będzie łatwa. Pójdziemy w nocy lasami, łąkami, pewnie będzie zimno, trzeba będzie zachować milczenie i to wszystko w jakiś sposób pozwoli zrozumieć to, co Pan Jezus musiał przeżywać, kiedy dźwigał ciężki krzyż na Golgotę – powiedział KAI ks. Mateusz Puchała, koordynator tras kaliskich.
Duchowny dodał, że w tym roku przygotowano dwie trasy św. Józefa: niebieską liczącą 41 km i czerwoną o długości 60 km. W diecezji kaliskiej zaproponowano 12 ekstremalnych tras.
Trasy św. Józefa liczące 41 i 60 km będą prowadziły z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu do Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej w Kotłowie. Koordynatorem obu tras jest ks. Mateusz Puchała.
Uczestnicy drugiej trasy bł. Edmunda Bojanowskiego rozpoczynającej i kończącej się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie będą mieli do pokonania 40 km. Osobą odpowiedzialną za tę trasę jest Ireneusz Reder.
Trasa bł. Michała Kozala o długości 46 km i trasa Świętych Męczenników licząca 41 km będą prowadzić z kościoła św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. Liderką jest Karolina Bączkiewicz.
Kolejna trasa św. Jadwigi Królowej, licząca 41 km, rozpocznie się i zakończy w kościele św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie. Za tę trasę odpowiadają: Andrzej Gabryś i Mirosław Zakręt.
Osoby, które wybiorą trasę św. Jana Pawła II będą mieli do przejścia 44 km. Początek i koniec EDK będzie miał miejsce w kościele św. Marcina w Jarocinie. Liderem trasy jest: Szymon Hypki.
Uczestnicy trasy Ducha Świętego o długości 45 km wyjdą i powrócą do kościoła Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. Koordynatorem trasy jest ks. Łukasz Skoracki.
Trasa św. Michała Archanioła, licząca 43 km, rozpocznie się i zakończy w kościele św. Michała Archanioła w Pogorzeli. Osobą odpowiedzialną jest Michał Wielowiejski.
42 km będzie liczyła trasa Niepokalanego Poczęcia NMP w Wojkowie, która rozpocznie się i zakończy przy kościele parafialnym. Liderką trasy jest Katarzyna Salamon.
Trasa Cammino di San Francesco o długości 43 km będzie prowadzić z kościoła św. Teresy w Wołczynie do kościoła św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie. Liderem jest Grzegorz Bednarek.
Trasę bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana liczącą 42 km zaplanowano w Żerkowie. Początek i koniec przy kościele św. Stanisława Biskupa. Koordynatorem jest Kasper Ekert.
Uczestnicy sami przygotowują sobie drewniany krzyż, który niosą w trakcie trwania EDK. Dodatkowo każdy uczestnik musi być wyposażony w odblaskową kamizelkę oraz czołową latarkę.
Zapisy odbywają przez internet na stronie www.edk.org.pl. Tam też można znaleźć więcej informacji na temat Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.