Kalisz: 25 lat pisma diecezji kaliskiej „Opiekun”
31 maja 2023 | 22:34 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
31 maja minęło 25 lat od momentu ukazania się pierwszego numeru dwutygodnika diecezji kaliskiej „Opiekun”. Obecnie gazeta ukazuje się w nakładzie ok. 11 tys. egzemplarzy i dociera nie tylko do czytelników diecezji kaliskiej, ale także jest czytana w kraju i zagranicą.
Gazetę diecezjalną powołał do istnienia biskup kaliski Stanisław Napierała w pierwszą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.
Biskup zaproponował tytuł nowego periodyku „Opiekun”, aby w ten sposób rozsławiać św. Józefa. Zadaniem gazety było łączenie i integrowanie nowopowstałej diecezji kaliskiej.
Pierwszym redaktorem naczelnym był Marian Rybicki.
Po kilku miesiącach redaktorem naczelnym gazety został ks. Krystian Szenowski, który tę funkcję pełnił przez 10 lat. Zawartość merytoryczna treści i grafika w ciągu lat ulegała przeobrażeniom. – Nieprzerwanie szukaliśmy formuły pisma, by wyróżniało się ono na tle innych. Gdyby tylko poprzestać na sprawach diecezji to „Opiekun” byłby informatorem. Tego nie chcieliśmy. Księża sugerowali, aby poruszać też sprawy wiary i moralności – mówi ks. Szenowski.
Od 1 września 2008 r. redaktorem naczelnym jest ks. Andrzej Antoni Klimek. W tym czasie nastąpiły istotne zmiany, obejmujące szatę graficzną, objętość i nakład pisma. Obecnie gazeta liczy 64 strony. Bardzo często wydawane są także specjalne dodatki tematyczne, np. śpiewniki z kolędami, pieśniami maryjnymi czy pieśniami eucharystycznymi.
Na przestrzeni lat zmieniał się skład zespołu redakcyjnego, ale warto podkreślić, że od samego początku z redakcją współpracowali nie tylko księża, lecz również osoby świeckie o różnorodnych profesjach i zainteresowaniach. Obecnie w redakcji oprócz redaktora naczelnego ks. kan. Andrzeja Klimka pracują cztery osoby: Arleta Wencwel-Plata, Renata Jurowicz, Monika Głąb i Ewa Kotowska-Rasiak. Grono to poszerzają stali współpracownicy.
Zgodnie z zamysłem bp. Stanisława Napierały, pomysłodawcy i założyciela pisma diecezjalnego, głównym zadaniem „Opiekuna” było i jest pomnażanie czci św. Józefa. W każdym numerze czasopisma ukazują się materiały związane z patronem diecezji kaliskiej. Poza tym w piśmie można znaleźć informacje na temat życia Kościoła w Polsce i w świecie, a szczególnie diecezji kaliskiej. Bardzo ważnym i stale obecnym tematem są zagadnienia dotyczące wiary i rodziny.
Od samego początku w „Opiekunie” pojawiają się artykuły dla najmłodszych, a także przepisy kulinarne i krzyżówka. Do absolutnie unikatowych na rynku prasy należy rubryka „Powieść Opiekuna”, gdzie od 14 lat publikowana jest powieść w odcinkach zatytułowana „Jasna i ta druga strona księży(ca)”. Powieść podpisana pseudonimem Jeremiasz Uwiedziony, opowiada o życiowych perypetiach ks. Mateusza, najpierw wikariusza, a później samodzielnego proboszcza.
Pismo diecezjalne jest radością dla obecnego biskupa kaliskiego. – „Opiekun” to ważne pismo dla naszej diecezji. Było ono jednym z ważnych elementów integracji diecezji kaliskiej, która powstała z sześciu innych. Ta rola jednoczenia trwa dalej i jesteśmy Panu Bogu za to wdzięczni – mówi KAI bp Damian Bryl.
Biskup podkreśla, że „Opiekun” spełnia trzy ważne zadania, a są to: informacja, formacja i archiwizacja.
– „Opiekun” przynosi informacje o życiu i działaniu parafii. Cieszymy się, że możemy przeczytać informacje z parafii nawet tych mniejszych, nie tylko większych ośrodków – zaznacza biskup kaliski.
Duchowny dodaje, że w czasopiśmie można znaleźć teksty formacyjne pogłębiające duchowość i życie chrześcijańskie, nade wszystko artykuły nawiązujące do życia św. Józefa.
– Bardzo ważną inicjatywą są propozycje comiesięcznych nabożeństw do św. Józefa, które można potem wykorzystywać w parafiach i osobistych modlitwach – mówi bp Bryl, który życzy całej redakcji, aby pismo dalej rozwijało się.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.