Kalisz: bp Janiak zaprasza do modlitwy w 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau
24 kwietnia 2015 | 14:32 | ek Ⓒ Ⓟ
Biskup kaliski Edward Janiak napisał list z okazji obchodzonego 29 kwietnia Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, który w tym roku ma charakter szczególny, ponieważ wpisuje się w 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Obchody są kontynuacją pielgrzymek z jakimi po II wojnie światowej przybywali do Kalisza księża – byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau.
Ordynariusz kaliski wskazał, że księża w obozie w Dachau oddali się pod opiekę Świętemu Józefowi Kaliskiemu. – W kwietniu 1945 r. wraz ze zbliżającym się frontem, więźniowie w Dachau przeczuwali, że Niemcy będą chcieli zlikwidować żyjących świadków swojej zbrodniczej działalności. W tych okolicznościach kapłani z Polski postanowili oddać się w opiekę św. Józefowi, który otrzymał misję ocalenia życia Syna Bożego i jest Opiekunem Kościoła. Rozpoczęto przygotowania duchowe do tego wydarzenia. Wygłoszono szereg konferencji, a przede wszystkim odprawiono nowennę do Świętego Józefa Kaliskiego – napisał bp Janiak, który zacytował w liście fragment wypowiedzi jednego z ocalonych księży: „Codziennie wieczorem przez dziewięć dni zbieraliśmy się w kaplicy księży niemieckich i tam wspólnie modliliśmy się do św. Józefa, prosząc nie o co innego, lecz o cud wyzwolenia; wiedzieliśmy bowiem, że tylko cudem możemy być zachowani przy życiu i wyprowadzeni z obozu”.
Biskup dodał, że kapłani uroczyście odmówili akt oddania się św. Józefowi, zobowiązując się po cudownym ocaleniu odbyć pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, szerzyć jego cześć oraz ufundować jakieś dzieło miłosierdzia. – Kilka dni później, w niedzielę 29 kwietnia, obóz został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich, którzy rzeczywiście w ostatniej chwili nie dopuścili hitlerowców do wymordowania wszystkich więźniów. Kapłani więźniowie zgodnie przypisali cud uwolnienia wstawiennictwu Świętego Józefa Kaliskiego – czytamy w liście.
Bp Janiak nawiązał też do corocznych pielgrzymek ocalonych księży do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Potem wiernie przybywali co roku 29 kwietnia do Świętego Józefa Kaliskiego. Te pielgrzymki gromadziły wielkie rzesze ludzi. Miały one dwojaki charakter. Z jednej strony było to ich osobiste dziękczynienie za dar ocalenia życia. Czynili tak jak przyrzekli w warunkach obozowych. Przyjeżdżali dopóki starczało im sił, zdrowia i w końcu życia. Z drugiej strony, podczas kaliskich spotkań modlili się za swoich współbraci w kapłaństwie, którym nie dane było przeżyć ciężkich lat obozowych. Umierali skazani na śmierć. Umierali w transportach, bunkrach głodowych, umierali jako osoby, na których dokonywane były eksperymenty pseudomedyczne, a także w sytuacjach skrajnego wyniszczenia warunkami panującymi w obozie. Niektórzy z nich już w latach obozowej gehenny postrzegani byli przez współwięźniów jako Męczennicy Sprawy Bożej. Potrafili bowiem, w tym miejscu kaźni, pogardy i upodlenia człowieka, być wiernymi sługami Chrystusa, niosącymi blask wiary pośród mroków zła – napisał hierarcha, który wskazał, że przykładem takiego męczeństwa jest bł. bp Michał Kozal pochodzący z Nowego Folwarku koło Krotoszyna, na terenie dzisiejszej diecezji kaliskiej.
Biskup kaliski zaznaczył, że księża z Dachau ufundowali w 1970 r., w podziemiach Sanktuarium św. Józefa, Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności jako votum za uratowanie życia. – Kaplica ta stała się miejscem, z którego rozlega się ich wielkie wołanie do Boga o sprawiedliwość i umiejętność wzajemnego przebaczania. Współczesny świat drugiej dekady XXI w. przeraża nas licznymi, coraz wyraźniejszymi konfliktami. Ginie bardzo wielu naszych braci chrześcijan mordowanych przez fundamentalistów islamskich albo innych nacjonalistów religijnych. Dowiadując się o tym w mediach, przyzwyczailiśmy się do zła. Stajemy się coraz mniej wrażliwi. Będziemy więc modlić się w intencji pokoju na świecie podczas obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – apelował ordynariusz diecezji kaliskiej.
Bp Janiak przypomniał, że potrzebę dalszego podtrzymywania modlitwy u Świętego Józefa w Kaliszu dostrzegał bp Ignacy Jeż, były więzień obozu w Dachau. To właśnie na jego prośbę biskupi polscy podjęli decyzję o ustanowieniu Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, z ich ogólnopolskimi obchodami w kaliskim sanktuarium.
Biskup dodał, że tegoroczna celebracja będzie miała charakter wyjątkowy, bo przypada w 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau. – W tym dniu będziemy łączyć się duchowo z delegacją polskich biskupów i księży, którzy będą się modlić na terenie byłego obozu w tym samym czasie – wspomniał hierarcha.
Ordynariusz diecezji kaliskiej zaprasza diecezjan do udziału w uroczystościach, które rozpoczęły się 22 kwietnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, septenną – najstarszym nabożeństwem do św. Józefa – podczas której rozważa się siedem boleści i siedem radości św. Józefa.
Biskup przypomina, że główne uroczystości – poprzedzone prezentacją multimedialną o duchowieństwie rzymsko-katolickim z ziem polskich w KL Dachau – rozpoczną się 29 kwietnia, o godz. 11.30. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie abp Henryk Muszyński – Prymas Polski Senior. W uroczystościach Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego i 70. rocznicy wyzwolenia KL Dachau wezmą udział delegacje ze wszystkich polskich diecezji.
– Księża więźniowie Dachau wybrali św. Józefa Kaliskiego za orędownika swoich spraw. Dlatego też modlitwa za nich w tym miejscu jest szczególnie ważna. W dniu uroczystości chcemy objąć ich modlitewną pamięcią, by Bóg dał im udział w chwale świętych w niebie, prosząc jednocześnie o pokój na świecie oraz za nas samych, abyśmy dochowali wierności Jezusowi, Dobremu Pasterzowi, który z miłości do nas oddał życie i prowadzi nas w Kościele do Domu Ojca. Na trud dawania świadectwa wierności Zmartwychwstałemu i zwycięstwa dobra nad złem z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa – napisał bp Janiak.
List zostanie odczytany w niedzielę, 26 kwietnia, we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.