Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: bp Wilski wraz z kolegami kursowymi dziękował za kapłaństwo

14 czerwca 2018 | 15:46 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Teofil Wilski wraz z kolegami kursowymi odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 58. rocznicy święceń kapłańskich. Kapłani modlili się w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice.

W homilii ks. kan. Jerzy Dworowski wskazywał na trzy krzyże stojące na Kalwarii. Jeden z nich nazwał krzyżem potępiającym, bo wisiał na nim niedobry łotr, który bluźnił nie widząc sensu cierpienia.

Zaznaczył, że drugi krzyż to krzyż pokutujący, bo wiszący na nim łotr zwrócił się do Chrystusa z poczuciem winy i głęboką wiarą. – Każdy ma swoje winy, ale jeżeli mamy w sercu świadomość naszych słabości, jeżeli mamy świadomość głębokiej wiary do Chrystusa to wtedy wypowiemy słowa: „Panie wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego Królestwa”. Chrystus z miłością spojrzy na nas, przebaczy nam słabości oraz grzechy i powie „dziś będziesz ze mną w raju”. Wtedy przyjmujemy krzyż przebaczający – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że na Kalwarii stoi jeszcze trzeci krzyż – krzyż zbawiający, na którym została gwoździami przybita miłość Chrystusa do człowieka. – Chrystus umiera dla nas. Bądźmy Mu za to wdzięczni. Kochajmy nasze krzyże przebaczające, żebyśmy mogli bardziej zbliżyć się do krzyża uwielbionego Jezusa Chrystusa, który umarł dla naszego zbawienia – powiedział ks. Dworowski.

Po Mszy św. kapłanów i pielgrzymów zawierzono św. Józefowi. Odmówiono także modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sług bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda.

Wraz z księżmi świętującymi 58. rocznicę święceń kapłańskich modli się pielgrzymi z Centrum Ochotników Cierpienia z archidiecezji gdańskiej i wdowy konsekrowane z archidiecezji łódzkiej.

Bp Teofil Wilski wraz z kolegami w latach 1954-1960 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święceń kapłańskich udzielił im 11 czerwca 1960 r. w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.