Kalisz: droga krzyżowa przeszła ulicami miasta
14 lutego 2016 | 18:44 | ek Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Kalisza przeszli w niedzielę, 14 lutego, ulicami miasta w 27. miejskiej drodze krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób Wielki Post. Nabożeństwu przewodniczył bp Łukasz Buzun.
Droga krzyżowa rozpoczęła się przy Grocie Katyńskiej na placu przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego Ojców Jezuitów. Trzymetrowy drewniany krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, strażacy, młodzież oraz klerycy.
Na trasie kaliskiej drogi krzyżowej znalazły się miejsca szczególnie wpisane w historię miasta: Ogrójec przy kościele ojców jezuitów – miejsce pamięci o ofiarach kolejnych systemów totalitarnych, miejsca męczeńskiej śmierci ks. Pawłowskiego i zniszczenia podczas II wojny światowej tysiąca polskich książek. Wierni przeszli koło miejsca, gdzie w 1997 r. Eucharystię sprawował Jan Paweł II oraz koło Sanktuarium św. Józefa, pomnika św. Jana Pawła II, Starostwa i Sądu Okręgowego.
Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotował o. Andrzej Lemiesz, superior jezuitów, a odczytali je: Jacek Majewski i jego syn Rafał. Teksty rozważań dotyczyły obchodzonego Roku Miłosierdzia i jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Drodze krzyżowej towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych i koronki do Miłosierdzia Bożego.
Nabożeństwo zakończyło się przy kościele Świętej Rodziny, gdzie słowo do wiernych skierował bp Łukasz Buzun. – Kończymy drogę krzyżową, czas rozważania Męki Pańskiej, który zbliża nas do tajemnicy Odkupienia. Św. Jan Paweł II kiedyś powiedział i to ciągle powinno wybrzmiewać w każdym nas, że nie można poznać człowieka bez Chrystusa. Kiedy rozważamy drogę krzyżową te słowa przybierają specjalny charakter, ponieważ człowiek, który rozważa drogę krzyżową, to człowiek, który poznaje siebie. Czasami to poznanie jest bolesne, nie jest łatwe to zderzenie ze świętością, ale tylko ta konfrontacja daje nam szansę nawrócenia, zmiany na lepsze. Wtedy przed Chrystusem stajemy się ludźmi odpowiedzialnymi, bierzemy odpowiedzialność za swoje życie, nie sami, ale z łaską Bożą, Duch Święty działa w naszym sercu. Otwieramy swoje serce na dar Zmartwychwstałego Pana podczas rozważania drogi krzyżowej – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju droga krzyżowa odprawiana poza murami kościołów. Propozycję organizowania nabożeństwa wysunął śp. ks. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Rozpoczęcie drogi krzyżowej wyznaczono przy kościele ojców jezuitów. Pierwsza droga krzyżowa ulicami Kalisza przeszła 29 kwietnia 1990 r., a uczestniczyło w niej ok. 500 osób. Kolejne stacje poświęcone były różnym grupom społecznym: ofiarom obozów koncentracyjnych, Sybirakom, kombatantom, młodzieży, rodzicom. W następnym roku przeniesiono termin nabożeństwa na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu – miał to być pierwszy po Środzie Popielcowej mocny akcent Wielkiego Postu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.