Kalisz: droga krzyżowa ulicami miasta
10 marca 2019 | 17:59 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Kalisza przeszli w niedzielę ulicami miasta w 30. drodze krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób Wielki Post. Tegoroczne rozważania dotyczyły zabijania nienarodzonych dzieci w łonach matek. Nabożeństwu przewodniczył bp Stanisław Napierała.
Droga krzyżowa rozpoczęła się przy Grocie Katyńskiej na placu przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (klasztor ojców jezuitów). Tegoroczne nabożeństwo było przypomnieniem nauczania zmarłego 15 lutego jezuity o. Zdzisława Pałubickiego, który opracował nabożeństwo drogi krzyżowej o obronie dzieci poczętych, a nienarodzonych.
Trzymetrowy drewniany krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, podopieczni Schroniska św. Brata Alberta i strażacy.
Nabożeństwo zakończyło się przy kościele ojców jezuitów, gdzie słowo do wiernych skierował bp Stanisław Napierała. – Pan Jezus przeszedł i zwrócił się do wszystkich mieszkańców naszego miasta „Kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż”. Któż z mieszkających w tym mieście nie ma swojego krzyża? Każdy ma swój krzyż i nieraz upada pod nim, nie może sobie poradzić, nawet życie sobie odbiera. A Pan Jezus mówi „Kto chce iść za Mną niech weźmie swój krzyż i niech idzie ze Mną ze swoim krzyżem” – powiedział pierwszy biskup kaliski.
Odniósł się także do przejmujących rozważań przygotowanych przez o. Pałubickiego na temat zabijania dzieci nienarodzonych. – Mocne to były słowa. Na pewno wszystkich poruszyły. Te słowa powinny mówić całej naszej ojczyźnie, trzeba poruszenia sumień, to jest ważna sprawa – stwierdził duchowny.
Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju droga krzyżowa odprawiana poza murami kościołów.
Propozycję organizowania nabożeństwa wysunął śp. ks. prał. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Pierwsza droga krzyżowa ulicami Kalisza przeszła 29 kwietnia 1990 r., a uczestniczyło w niej ok. 500 osób.
W następnym roku przeniesiono termin nabożeństwa na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu – miał to być pierwszy po Środzie Popielcowej mocny akcent Wielkiego Postu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.