Kalisz: figura św. Michała Archanioła z Gargano nawiedziła katedrę
07 marca 2015 | 22:29 | ek Ⓒ Ⓟ
W katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu rozpoczęła się w sobotę wieczorem peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. Uroczystościom przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Nawiedzenie figury połączono z rekolekcjami, które potrwają do wtorku.
Figurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano na ul. Kanonickiej, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Edward Janiak.
– Św. Michale Archaniele wyciągnij swój święty miecz i pomagaj nam wszystkim odnosić zwycięstwo nad złem, abyśmy nigdy nie zeszli z drogi wiary, którą Chrystus naznaczył ofiarą Krzyża i chwalebnym Zmartwychwstaniem – mówił ks. prał. Adam Modliński. Św. Michała witali także przedstawiciele rodzin.
W homilii biskup kaliski wskazał, że św. Michał zachęca do walki osobistej, którą każdy człowiek musi toczyć na we własnym sercu. – Któż nie odczuwa w sobie tego miażdżącego rozdźwięku, tego ducha buntu przeciw Bogu, tej woli wiecznie krnąbrnej, tego wzbierającego się wciąż ognia żądzy, tego wszystkiego, co tak bardzo po ludzku nazwał św. Paweł „widzę inne prawo w moim ciele sprzeczne z prawem umysłu” – mówił celebrans.
Zauważył, że ludzie często nie wierzą w istnienie diabła. – Trzeba wreszcie odczytać toczące się w nas zmagania jako walkę duchów. Nie bierzemy często poważnie Lucyfera pokonanego przez św. Michała. Ludzie czasem lubią bawić się diabłem, stał się on zabawnym rekwizytem legend i historyjek. Praktycznie nie wierzy się w istnienie diabła, a co dopiero w jego moc – podkreślał kaznodzieja.
Przekonywał, że każdy człowiek potrzebuje nawrócenia. – Bóg nas nie zostawił, ale dał nam do pomocy św. Michała Archanioła – powiedział bp Janiak.
Podkreślał, że nie wolno człowiekowi wyśmiewać się z religijności innych, bo każdy człowiek jest świątynią Boga. – Każdemu człowiekowi należy się szacunek ze względu na jego godność. W dzisiejszym świecie zło organizuje się na różne sposoby, osłabia wolę człowieka, niszczy jego uczucia, rozum, a czasem nawet ciało. Człowiek jest przewrotny w swej naturze, odwraca się od Boga, ale natura człowieka mimo że jest grzeszna wyczuwa, że są pewne granice – mówił hierarcha.
Prosił św. Michała o wstawiennictwo i ochronę przed złym duchem. – Nie należy inwestować w bożki tego świata, one cię zniszczą, zainwestuj w swoje piękno, ono wyniesie cię do rangi świętego. Niech św. Michał uchroni nas od wszystkich błędnych pragnień, myśli, zabobonów, wróżbitów, przepowiedni przyszłości, bo tylko Bóg jest Panem życia i śmierci – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.
Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne młodzieży całego miasta.
W niedzielę podczas każdej Mszy św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, a wieczorem zostanie wyświetlony film pt. „Między wiarą a kulturą” o sanktuarium św. Michała Archanioła i objawieniach w Gargano.
W poniedziałek rano zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, starszych i samotnych, a wieczorem będzie Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Peregrynację zakończy we wtorek wieczorem Msza św. pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna, po której odbędzie się procesja z figurą na Rynek, gdzie zostanie odmówiony akt zawierzenia miasta Kalisza opiece św. Michała Archanioła.
Figura św. Michała Archanioła wykonana została w 1507 r. przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V w. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, aby wypraszać łaski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.