Kalisz: jutro wyrusza 383. Kaliska i 29. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
08 sierpnia 2020 | 13:53 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 9 sierpnia, rozpocznie się 383. Kaliska i 29. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W związku ze stanem epidemii, aby zachować ciągłość i wieloletnią tradycję Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki oraz mając przede wszystkim na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów, w tym roku pielgrzymka będzie miała charakter sztafetowy.
Kierownikami tegorocznej pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.
Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Jako pierwsze na szlak wyruszą dwie grupy: różowo-niebieska z sanktuarium i oliwkowa z Opatówka.
Każdego dnia przedstawiciele trzech grup pielgrzymkowych w liczbie ok. 50 osób będą podążać tradycyjną trasą Kaliskiej Pielgrzymki i po skończonym dniu będą wracać do swoich domów. – Tylko centrala, czyli księża kierownicy i niektóre służby pozostaną na szlaku pielgrzymkowym. Kolejnego dnia, kolejna grupa przyjedzie w miejsce gdzie poprzednia grupa zakończyła swój etap i wyruszy na kolejny odcinek trasy do Częstochowy. I tak przez kolejne dni, aż do Kłobucka. Bo tam wszystkie grupy wyruszające tradycyjnie z Kalisza i innych miejscowości naszej diecezji w większej grupie swoich przedstawicieli spotkają się na wspólnej Mszy św. jak to bywało w poprzednich latach – tłumaczy ks. Rafał Grzęda.
W dniu wejścia na Jasną Górę (13 sierpnia) każda z grup w większej liczbie swoich przedstawicieli (do 50 osób) dotrze do tronu Jasnogórskiej Królowej Polski łącząc swoje pielgrzymowanie autokarowe z pieszym. W Kłobucku nastąpi uroczyste zawiązanie kolumny diecezjalnej pielgrzymki podczas Mszy św. pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna, który jadąc na rowerze z grupą Akcji Katolickiej będzie uczestniczył w pielgrzymce.
– Powitanie na wałach Jasnogórskich nie będzie oczywiście tak uroczyste jak zwykle, ale jest wielce prawdopodobne, że dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na pobyt w Kaplicy Cudownego Obrazu i wspólną modlitwę. W dniu wejścia Apel Jasnogórski poprowadzi ks. bp Łukasz Buzun, a po apelu czuwanie, aż do północy grupa z Koźmina Wlkp – mówi ks. Szymon Rybak.
14 sierpnia o godz. 9.00 będzie Msza św. dla tych, którzy pozostaną na Jasnej Górze, gdyż jest możliwość przenocowania w Domu Pielgrzyma. Po Mszy św. tradycyjnie odbędzie się Droga krzyżowa na wałach prowadzona przez pielgrzymów. – W uroczystość Wniebowzięcia NMP uczestniczyć będziemy w sumie odpustowej, a o 17.45 będziemy mieli swoją Eucharystię przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej, której co roku przewodniczy ks. prał. Jacek Plota – dopowiada kierownik pielgrzymki.
16 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 przedstawiciele wylosowanych na ten dzień grup pielgrzymkowych sprzed Szczytu Jasnogórskiego wyruszą w drogę powrotną do Kalisza. – Ostatniego dnia pielgrzymki w dniu powrotu do Kalisza każda grupa może delegować 5 reprezentantów z symbolami, flagami, znakami grupy pielgrzymkowej, aby symbolicznie powrócić do św. Józefa gdzie tradycyjnie rozpoczyna się nasze pielgrzymowanie według odwiecznego hasła „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” – powiedział duchowny.
Taki przebieg tegorocznej 383. Kaliskiej i 29. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
Organizatorzy zachęcają w tym roku wszystkich do duchowego pielgrzymowania. Każdego dnia trwania pielgrzymki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od godz. 19.30 do godz. 21.00 odbywać się będą spotkania z konferencją i modlitwą prowadzone przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Pawła Nowackiego. Spotkania będą transmitowane przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 383 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.
Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy.
Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.