Kalisz: kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej u seminarzystów
01 grudnia 2010 | 09:41 | ek Ⓒ Ⓟ
Od 1 grudnia zaczyna się przerwa w peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji kaliskiej. Obraz uroczyście przewieziono do seminarium duchownego 30 listopada wieczorem. Po powitaniu Maryi przez rektora seminarium ks. prał. Aleksandra Genderę i przedstawicieli kleryków uroczystą Mszę św. odprawił bp Stanisław Napierała.
W homilii biskup kaliski podkreślił, że Maryja jest zatroskana o powołanie każdego kleryka. – Zeszła Maryja ze szlaku nawiedzenia, by zajrzeć do naszego seminarium. Przyszła od swojego ludu, żeby być na chwilę z tymi, którzy w seminarium przygotowują się, by być pasterzami tego ludu. Przyszła do domu, który jest źrenicą oka naszej diecezji. Czekaliście na nią z wielką radością, jak synowie na Matkę – mówił pasterz diecezji kaliskiej.
Biskup wskazywał, że lata pobytu w seminarium to czas nauki, aby stać się dobrymi ojcami duchownymi. – Drodzy klerycy, Maryja idzie od ludu, który bardzo często dotknięty jest sieroctwem duchowym, sieroctwem z racji konfliktów w rodzinach, sieroctwem z racji pracy rodziców za granicą. Wy klerycy macie być ojcami duchownymi tego ludu dotkniętego sieroctwem. Dany jest wam czas, abyście tutaj do tego zadania dobrze przygotowywali się – stwierdził celebrans.
Bp Napierała zawierzył Maryi kleryków i księży wykładających w seminarium. A po Mszy św. odbyło się czuwanie pracowników Diecezjalnego Radia „Rodzina”, a po nim Apel Jasnogórski.
Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kaliskiej rozpoczęła się 11 września w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Obraz nawiedził już 78 parafii w 9 dekanatach: stawiszyńskim, koźminkowskim, opatóweckim, ołobockim, błaszkowskim, grabowskim, złoczewskim, lututowskim i wieruszowskim. Peregrynacja w diecezji kaliskiej zakończy się 23 października 2011 r. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.