Kalisz: Modlitwa za rodziny emigracyjne
07 maja 2010 | 10:11 | ek Ⓒ Ⓟ
W każdy pierwszy czwartek miesiąca w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlą się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem – 6 maja – temat spotkania brzmiał: „Rodzina emigracyjna świadkiem Miłości w świecie. O szansach i zagrożeniach związanych z emigracją”.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Homilię wygłosił ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i moderator krajowy Ruchu Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Kaznodzieja odwołał się do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i wskazał, że modlitwa zjednoczyła Polaków. – Z każdej ofiary, z każdego cierpienia musi zrodzić się dobro i nowa jakość życia, dlatego wciąż czekamy na całą prawdę o tej tragedii – powiedział.
Skupił się na rodzinach przebywających na emigracji, a także tych rozdzielonych przez wyjazd z kraju za pracą. Podkreślił, że Święta Rodzina jest wzorcem dla wszystkich rodzin. – Maryja i Józef emigrujący do Egiptu, zawsze byli razem, zawsze blisko siebie, zawsze przytuleni do siebie i dlatego trwali, bo byli razem w radościach życiach i w wielu trudnościach. Święta Rodzina jest przykładem i podporą dla wszystkich migrantów niezależnie od wieku i narodowości, dla wszystkich uchodźców, których prześladowania zmuszają do opuszczenia ojczyzny – mówił.
Zachęcał do modlitwy za rodziny szczególnie te rozdzielone przez emigrację. Kazanie zakończył słowami prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które wygłosił na Zjeździe Gnieźnieńskim w marcu, a odnoszące się do rodziny. Prezydent mówił wówczas, że rodzina jest nadzieją Europy, a misja ukazywania przez Polaków wartości rodziny jest szczególnie ważna.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi wszystkie rodziny.
Biskup kaliski Stanisław Napierała przekazał na ręce kustosza Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacka Ploty księgę upamiętniającą kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej, a także księży, którzy zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny w czasie wojny i po jej zakończeniu. W księdze można znaleźć prawie 3 tysiące takich nazwisk. Dodał, że oryginał został złożony 1 maja na Jasnej Górze.
Ordynariusz diecezji kaliskiej przypomniał, że 8 maja bp Teofil Wilski będzie obchodził 15-lecie sakry biskupiej, a potem 50-lecie kapłaństwa. Złożył także życzenia obecnemu w Kaliszu o. Tadeuszowi Rydzykowi, dyrektorowi Radia Maryja i Telewizji Trwam, który w dniu 3 maja ukończył 65 lat.
Ubolewał, że 80 proc. mediów jest w rękach obcych i zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby istniały w Polsce niezależne media. Wyraził o. Rydzykowi słowa uznania za dzieła, które stworzył, a przede wszystkim za Radio Maryja. – Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy winniśmy to radio popierać, wspomagać, a gdyby przyszła potrzeba, to bronić do końca – powiedział biskup kaliski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.