Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: obchody Dnia Judaizmu

17 stycznia 2018 | 21:20 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Łukasz Buzun przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji XXI Dnia Judaizmu. W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”. Myślą przewodnią nabożeństwa było hasło tegorocznego Dnia Judaizmu: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Biskupa, kapłanów, kleryków i wiernych powitał ks. prał. Adam Modliński. Zaznaczył, że w dzisiejszym świecie podzielonym wieloma konfliktami, nękanym zamachami terrorystycznymi zarówno wyznawcy judaizmu jak i katolicy powinni być świadkami prawdy, że źródłem prawdziwego pokoju jest Bóg. – Tam, gdzie jest Bóg tam serce człowieka odwraca się od zła, które niszczy i dzieli, a zwraca się ku prawdziwemu dobru, które jednoczy, buduje oraz daje siłę i odwagę do przebaczenia i dialogu stanowiących fundament pokoju – mówił ks. Modliński.

W homilii rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu ks. Piotr Górski podkreślał, że społeczność żydowska jest bardzo mocno wpisana w historię Kalisza. Wskazał, że pierwsza wspólnota żydowska została założona w 1139 r. i zajmowała się głównie rzemiosłem oraz handlem. W XIV w. w Kaliszu powstała synagoga i dzielnica żydowska, a w 1824 r. w mieście było ponad 12 tys. mieszkańców wyznania mojżeszowego.

Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Kaznodzieja zaznaczył, że w 1939 r. w Kaliszu mieszkało ok. 25 tys. Żydów. Część z nich podczas II wojny światowej uciekła z miasta, a inni zostali wywiezieni do obozów zagłady. Po wojnie do Kalisza powróciło ponad 2 tys. Żydów.

Duchowny podkreślał, że z judaizmu wyrasta chrześcijaństwo. – Nie do końca możemy rozumieć siebie jako chrześcijanie jeżeli nie przyglądamy się naszym starszym braciom w wierze. Rozumiemy siebie jako chrześcijanie, kiedy sięgamy do ksiąg Starego Testamentu, kiedy patrzymy na historię narodu wybranego. To są nasze korzenie. Musimy mieć miłość do tego narodu i widzieć, że to są nasi starsi bracia w wierze – stwierdził ks. Piotr Górski.

Przekonywał, że Żydzi i chrześcijanie mają do spełnienia ważne zadania we współczesnym świecie. – Żydzi i chrześcijanie mogą stać na straży świętości życia, straży godności człowieka, straży piękna rodziny i otwartości na życie, straży pewnych wartości uniwersalnych jakie daje biblia. Chciejmy uszanować naszych starszych braci w wierze. Możemy iść razem w jedności jako starszy i młodszy brat – mówił rektor kaliskiego seminarium.

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.