Kalisz: ostatnia sesja plenarna I Synodu Diecezjalnego
14 grudnia 2008 | 13:55 | ek Ⓒ Ⓟ
Prawu Kościoła obcy jest wszelki legalizm prawny dziś tak szeroko rozpowszechniony i stosowany w społeczeństwach świeckich – stwierdził biskup kaliski Stanisław Napierała podczas czwartej – ostatniej sesji plenarnej Synodu Diecezjalnego. Hierarcha wraz z biskupem pomocniczym Teofilem Wilskim przewodniczył w kaliskiej katedrze uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie obrad.
W kazaniu wskazał na hasło towarzyszące obradom synodu: „Jednoczy nas w miłość”. „Prawo kierowane miłością ma pomagać człowiekowi we wzrastaniu w człowieczeństwie, we wspólnocie z innymi, w drodze ku doskonałości i świętości” – powiedział bp Napierała.
Hierarcha stwierdził też, że prawo stanowione w diecezji kaliskiej powinno mieć odniesienie do Jezusa prawodawcy. – To prawo musi być rozumiane w duchu nauki Chrystusa. Ani w interpretacji, ani w realizacji nie powinno być nasze prawo bezduszne – mówił . Podkreślił, że „duszą prawa w Kościele Jezusa Chrystusa, także w tej cząstce, którą jest diecezja, zawsze musi być miłość”.
Po Mszy św. w katedrze, obrady czwartej – ostatniej – sesji plenarnej Synodu Diecezjalnego odbyły się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Omawiano cztery ostatnie projekty synodalne, które dotyczyły struktury hierarchicznej i administracyjnej Kościoła kaliskiego, kształcenia i formacji duchownych oraz świeckich. Zaproponowane normy prawne, po dyskusji zostały przyjęte przez zebranych w oddzielnych głosowaniach.
I Synod Diecezji Kaliskiej został ogłoszony 25 marca 2007 r. przez biskupa diecezjalnego. Zostało powołanych 16 komisji synodalnych, których zadaniem było przygotowanie i opracowanie różnych tematów. Członkowie komisji opracowali roboczy schemat uchwał synodalnych, które były omawiane podczas czterech kolejnych sesji plenarnych.
W czasie każdej z nich dyskutowano nad czterema projektami synodalnymi. W sumie przyjęto 16 takich projektów, a dotyczą one: dzieł charytatywnych, katolików świeckich, mediów, miejsc świętych, duszpasterstwa, przepowiadania słowa Bożego, dóbr kościelnych, troski o zabytki kultury, życia i posługi kapłanów, osób konsekrowanych, sakramentów świętych, kultu Bożego, struktury hierarchicznej i administracyjnej Kościoła kaliskiego, kształcenia i formacji duchownych oraz świeckich.
Zaproponowane normy prawne zostały przyjęte przez zebranych w oddzielnych tajnych głosowaniach. Finalny etap prac ma doprowadzić do wydania Księgi Prawa Diecezji Kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.