Kalisz: pogrzeb jezuity o. Zdzisława Pałubickiego
21 lutego 2019 | 15:37 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu odbyła się Msza św. pogrzebowa jezuity o. Zdzisława Pałubickiego. Zmarłego 15 lutego zakonnika żegnała rodzina, współbracia, księża diecezjalni i licznie zgromadzeni wierni. Nabożeństwu przewodniczył bp Łukasz Buzun, a homilię wygłosił biskup kaliski senior Stanisław Napierała.
Kaznodzieja wskazywał, że o. Pałubicki był świadkiem Bożego Miłosierdzia. – O. Zdzisław głosił Boże Miłosierdzie. Miał język prosty, obrazowy, okraszony dowcipem, całe tłumy go słuchały, a on ich porywał tą miłością miłosierną, którą sam dostrzegł w Bogu i która go napełniła – mówił bp Napierała.
Odwołał się do czasu, który jezuita spędził w Kaliszu przypominając, że przebywał tutaj od 1992 r., kiedy została powołana do istnienia diecezja kaliska.
Zaznaczył, że o. Pałubicki podczas jednego ze spotkań zaproponował głoszenie misji Miłosierdzia Bożego w diecezji kaliskiej, na co uzyskał zgodę od biskupa diecezjalnego.
Biskup przypomniał, że misje Miłosierdzia Bożego były głoszone w każdej parafii i trwały aż 9 lat. Dodał, że tego dzieła podjęli się jezuici.
Wskazał, że misjom towarzyszył obraz Jezusa Miłosiernego. – Ten obraz ma swój niezwykły wkład w dzieje Miłosierdzia Bożego w tej formie, jaką nam przekazała św. s. Faustyna. Przed rozpoczęciem misji obraz pobłogosławił 17 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II w Łagiewnikach w czasie ostatniej podróży do Polski, kiedy to zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. To był jedyny obraz, który w tym dniu poświęcił Jan Paweł II. To znak Opatrzności Bożej dla naszej diecezji – powiedział pierwszy biskup kaliski.
Biskup podziękował o. Pałubickiemu za działalność apostolską. – Wierzymy, że Bóg daje ci udział, abyś na wieki z tymi wielkimi wysłańcami jakich Bóg posłał w naszych czasach, by mówili o Bożym Miłosierdziu, wielbił Boga, który jest i który wszystkich kocha, a najbardziej tych, którym wydaje się, że ich nie kocha, bo ich kochać nie może, bo takiego dopuścili się zła. Śpiewaj ojcze o miłosierdziu Bożym i wstawiaj się za nami – mówił bp Napierała.
Zmarłego jezuitę żegnał o. Tomasz Ortmann, prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów, który stwierdził, że pożegnanie to wielkie misje miłosierdzia Bożego. – Są to misje szczególne, bo głoszone przez nas, którzy spotkaliśmy na naszej drodze o. Zdzisława i zostaliśmy dotknięci Bożym Miłosierdziem. Pragnę wam podziękować za te misje, które są doświadczeniem żywego Boga – stwierdził przełożony jezuitów.
Słowa wdzięczności wypowiedzieli także poseł Jan Mosiński, wiceburmistrz Nakła nad Notecią Krzysztof Błoński oraz przedstawiciel rodziny.
Po Mszy św. kondukt żałobny udał się na cmentarz Tyniecki, gdzie spoczął o. Pałubicki.
O. Zdzisław Pałubicki urodził się 11 maja 1935 r. w Liniewie, pow. Kościerzyna, w wielodzietnej rodzinie Józefa i Gertrudy z domu Kulas. Posiadał liczne rodzeństwo. Bratem zakonnym w Towarzystwie Jezusowym był jego młodszy o rok brat Tadeusz Pałubicki, zmarły w 2012 r.
W 1953 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i tam 23 maja 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Po rocznej pracy w parafii został przyjęty do Towarzystwa Jezusowego. Nowicjat w Kaliszu rozpoczął 3 października 1960 r. Podczas drugiego roku nowicjatu pełnił obowiązki odpowiedzialnego za Niższe Seminarium Duchowne, które w ukryciu prowadzili jezuici. W latach 1962-1964 uzupełniał studia z zakresu filozofii w Krakowie i tam 11 października 1962 r., złożył swoje pierwsze śluby zakonne. Pracował w Gdyni, Warszawie, Poznaniu, Łodzi.
Od 1992 r. przynależał do wspólnoty w Kaliszu, gdzie pracował w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, wyjeżdżał z misjami ludowymi oraz zajmował się szerzeniem kultu św. Andrzeja Boboli i kultu Miłosierdzia Bożego.
Po przeprowadzeniu około 500 misji o tematyce Najświętszego Serca Jezusowego duchowny zaczął głosić misje Miłosierdzia Bożego, które w diecezji kaliskiej wraz ze współbraćmi prowadził przez 9 lat.
O. Pałubickiemu wierni diecezji kaliskiej zawdzięczają sprowadzenie do Kalisza obrazu Jezusa Miłosiernego, który został namalowany pod dyktando bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny. To właśnie ten obraz otrzymał pierwszą aprobatę Komisji Episkopatu Polski 5 października 1954 r., czyli w szesnastą rocznicę śmierci św. Faustyny. Należy dodać, że 21 czerwca 1998 r. kościół ojców jezuitów został ogłoszony pierwszym w świecie Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, a obraz doczekał się swojego ołtarza i czci publicznej.
Przez ponad 10 lat jezuita prowadził własną stronę internetową poświęconą Miłosierdziu Bożemu (miłosierdzie.info.pl). Przy spowiedzi, jako pokutę, zadawał jej studiowanie.
Jezuita był Honorowym Obywatelem Miasta Nakło nad Notecią.
O. Pałubicki zmarł 15 lutego, we wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki, w 84 roku życia, 59 roku życia zakonnego i 60 roku kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.