Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: prezentacja reprintu książki o cudach św. Józefa z 1780 r.

23 maja 2018 | 13:43 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Ukazał się przedruk książki z 1780 r. ks. Stanisława Józefa Kłossowskiego o cudach i łaskach św. Józefa, który został wydany na podstawie egzemplarza przechowywanego obecnie w bibliotece kustosza kaliskiej bazyliki.

Reprint książki „Cuda y łaski za przyczyną y wzywaniem Mniemanego Oyca Jezusowego Józefa Świętego…” został zaprezentowany z okazji obchodzonego Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego, a pomysłodawcą jego wydania ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliska księga cudów i łask doczekała się kilku edycji. Pierwsze wydanie ukazało się w 1780 r. Książka była świadectwem żarliwej czci, jaką otaczał jej autor – ks. Stanisław Józef Kłossowski św. Józefa i miała służyć propagowaniu kultu tego świętego. Dzieło zostało wydane w kaliskiej drukarni Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej.

W publikacji zostały zamieszczone cuda i łaski uzyskane za przyczyną św. Józefa. Relacje pochodziły z dwóch źródeł. Pierwszym były materiały z procesów komisji badających cudowność obrazu powołanych przez metropolitę gnieźnieńskiego. Drugim źródłem były zeznania świadków. Książka zawiera także kazania wygłoszone przez kaznodziejów z Kalisza i okolic.

Autor tego dzieła sprawował kapłańską posługę w kolegiacie kaliskiej w latach 1751-1798. To dzięki jego staraniu obraz św. Józefa Kaliskiego został uznany za cudowny i korowany w Kaliszu 15 maja 1796 r. Oprócz księgi cudów duchowny był autorem wydanej w 1778 r. książki „Jezus Maryja Józef. Trojakie nabożeństwo do najświętszych Jezusa Maryi i Józefa”.

– Księga cudów i łask to bardzo ciekawa publikacja z punktu widzenia historyka i językoznawcy, a także przedstawicieli wszelkich innych nauk. Dzieło to przede wszystkim skarbnica wiedzy na temat dawnego Kalisza, mieszkańców miasta i okolic. Publikacja jest też niezwykłym pomnikiem barkowej i sarmackiej pobożności. – powiedziała KAI dr Ewa Andrzejewska, która jest autorką wydanej w 2010 r. monografii poświęconej ks. Stanisławowi Józefowi Kłossowskiemu.

Z kolei dr Bogumiła Celer podkreśla, że starodruk zachował się nie tylko w kaliskiej bazylice, ale księga jest przechowywana w innych bibliotekach naukowych, a nawet księgozbiorach prywatnych.

Reprint księgi cudów można nabyć w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.