Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: Procesja „Od Wojciecha do Józefa”

05 czerwca 2016 | 09:14 | ek Ⓒ Ⓟ

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 19. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Uroczystości rozpoczęły się przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza). – W tej procesji zawierzmy nasze rodziny św. Józefowi, bo to sprawdzony nasz patron. Zawierzmy także sprawy naszej wiary, bo w tym roku mija 1050 lat od przyjęcia chrztu Polski. Obchodzimy również Rok Miłosierdzia. Niech przez Serce Pana Jezusa płynie siła i moc zwycięstwa nad grzechem. Idźmy z podniesionymi głowami dziękując Panu Bogu za dar wiary, chrztu świętego i wypraszajmy mądrość dla rządzących, pamiętajmy o naszej ojczyźnie, o prezydencie, rządzie, aby mądrze kierowali naszym krajem, aby ludziom żyło się lepiej – mówił biskup kaliski Edward Janiak.

Przed wyruszeniem procesji na terenie Grodu Piastów na Zawodziu zakopano kapsułę czasu upamiętniającą obchody 1050-lecia chrztu Polski. Akt sporządzony do tego wydarzenia odczytał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Procesja przeszła ulicami miasta do Sanktuarium św. Józefa. W procesji szli: bp Edward Janiak, bp Stanisław Napierała, kapłani z parafii kaliskich, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem i wykładowcami, siostry zakonne. Procesję tworzyli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, delegacje z parafii kaliskich, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka oraz mieszkańcy Kalisza.

Na zakończenie procesji na placu przed kaliską bazyliką bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi całą diecezję kaliską. Podziękował wiernym za liczny udział w procesji i dawanie świadectwa swojej wiary. Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. w godzinach popołudniowych pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej bp. Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki św. Józefa. Procesja jest oddaniem czci św. Józefowi – patronowi miasta Kalisza.

Procesja „Od Wojciecha do Józefa” została tak nazwana, ponieważ wyrusza z Zawodzia, najstarszej części miasta Kalisza do Sanktuarium św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz danie możliwości zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę św. Józefa nad miastem. W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: procesja „Od Wojciecha do Józefa”

30 maja 2015 | 22:27 | ek Ⓒ Ⓟ

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i osiemnastej rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. W tym roku procesję połączono z III Kaliskim Marszem dla Życia i Rodziny. Uroczystość wpisała się także w obchody Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego przeżywanego pod hasłem „Ja jestem chlebem życia”.

Uroczystości rozpoczęły się przy kościele pw. Św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza). Po krótkim nabożeństwie i odśpiewaniu Litanii do Matki Bożej procesja wyruszyła do Sanktuarium Św. Józefa.

W procesji szli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, kapłani z parafii diecezji kaliskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z księżmi wykładowcami, siostry zakonne. Procesję tworzyli również przedstawiciele władz miasta, delegacje z parafii diecezji kaliskiej, przedstawiciele Odnowy w Duchu Świętym, Kościoła Domowego, Neokatechumenatu, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Kół Różańcowych, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, orkiestra oraz mieszkańcy Kalisza.

Po raz pierwszy zorganizowano trzy stacje. Pierwsza stacja Marszu dla Życia pod hasłem „Dziękujemy za życie” miała miejsce przy kościele pw. Św. Gotarda, gdzie na uczestników procesji oczekiwały dzieci. Przy drugiej stacji pod hasłem „Życie jest piękne” modliła się młodzież. Było też świadectwo młodej dziewczyny, która w swoim życiu spotkała Jezusa. Trzecia stacja pod hasłem „Otwórzmy się na życie” skupiała rodziny. Tutaj świadectwem podzieliła się matka ośmiorga dzieci. Przy każdej stacji można było usłyszeć fragmenty wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II dotyczące rodziny i obrony życia nienarodzonych.

Na zakończenie spotkania na placu przed kaliską bazyliką bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi całą diecezję kaliską, a szczególnie rodziny i życie nienarodzonych. Podziękował wiernym za liczny udział w procesji i dawanie świadectwa swojej wiary.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. w godzinach popołudniowych pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej bp. Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki Świętego Józefa. Procesja jest oddaniem czci św. Józefowi – patronowi miasta Kalisza, a także marszem ewangelizacyjnym dla Jezusa, a od tego roku Marszem dla Życia.

Procesja „Od Wojciecha do Józefa” została tak nazwana, ponieważ wyrusza z Zawodzia, najstarszej części miasta Kalisza do Sanktuarium Św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz danie możliwości zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę św. Józefa nad miastem. W procesji niesiona jest kopia obrazu Św. Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II, a także relikwie świętych i błogosławionych czczonych w Kaliszu.

Przed południem w Centrum Józefologicznym w Kaliszu odbyło się Sympozjum o Eucharystii pod hasłem „Jam jest chleb życia”. Obrady rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna.

Wykłady wygłosili znani teologowie z Polski: ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak z Lublina – „Komunia święta a sakrament pokuty”, ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki z Włocławka – „Wiatyk – ostatnia Eucharystia”, ks. prof. dr hab. Wojciech Hanc z Włocławka – „Eucharystia sakramentem jedności”, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Lublina – „Eucharystia w życiu św. Teresy”, ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Kalisza – „Sakramentalny wymiar Słowa Bożego w Eucharystii”, ks. prof. dr hab. Michał Kieling z Kalisza – „Eucharystia jako uczta i ofiara w refleksji Ojców Kościoła”, ks. dr Jacek Stefański z Kalisza – „Od chleba w pocie oblicza do Chleba Życia (por. Rdz 3,19), ks. dr Sławomir Kęszka z Kalisza – „Kongresy Eucharystyczne Diecezji Włocławskiej w okresie międzywojennym”, ks. dr Piotr Rossa – „Eucharystia – pamięć i uobecnienie”.

W sympozjum wzięli udział: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, kapłani, siostry zakonne, nadzwyczajni szafarze Komunii św., a także osoby, które pragnęły pogłębić swoją wiedzę o Eucharystii i zanurzyć się w jej tajemnicy.

W niedzielę, 31 maja, w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego biskup kaliski Edward Janiak odprawi w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu sumę odpustową ku czci Opieki Świętego Józefa. Wieczorem w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim konferencję o Eucharystii wygłosi ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak, a Mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Dziuba z Łowicza.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: procesja od „Wojciecha do Józefa”

03 czerwca 2012 | 14:43 | ek Ⓒ Ⓟ

Procesją od „Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i piętnastej rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. Procesji przewodniczył bp Stanisław Napierała.

Uroczystości rozpoczęły się przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza). Po czuwaniu modlitewnym prowadzonym przez grupy Apostolatu Maryjnego i odśpiewaniu litanii do św. Józefa przemówił bp Stanisław Napierała. Wskazał on, że patron miasta św. Józef wychodzi na spotkanie z mieszkańcami Kalisza. Podkreślił, że św. Józef jest potężnym orędownikiem u Boga. – Św. Józef stale czuwa nad miastem, stale oddala rozmaite trudności i zagrożenia oraz klęski żywiołowe, oręduje za miastem u Boga, nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy – powiedział.

Procesja przeszła ulicami miasta na plac przed Sanktuarium św. Józefa. W procesji szli: bp Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kapłani z różnych parafii diecezji kaliskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z księżmi wykładowcami. Procesję tworzyli również przedstawiciele władz miasta, delegacje z parafii diecezji kaliskiej, którzy przybyli z pocztami sztandarowymi, Koła Różańcowe, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, zespoły w regionalnych strojach z Łubnic, Piwonic, Kobierna i Turska oraz mieszkańcy Kalisza.

Przy Sanktuarium św. Józefa bp Napierała przypomniał, że przed 15 laty stanął tutaj Jan Paweł II jako pierwszy papież. – Ojciec Święty przybył do Kalisza, aby pokłonić się św. Józefowi i wskazać na rodzinę oraz ludzkie życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział biskup kaliski.
Na zakończenie spotkania na placu przed kaliską bazyliką zagrał i zatańczył Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Turska.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. w godzinach popołudniowych pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej bp. Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki św. Józefa. Procesja zgodnie z życzeniem bp. Napierały jest oddaniem czci św. Józefowi – patronowi miasta Kalisza.

Procesja „Od Wojciecha do Józefa” została tak nazwana, ponieważ wyrusza z Zawodzia, najstarszej części miasta, do centrum, na plac św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz danie możliwości zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę św. Józefa nad miastem.

W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II, relikwie św. Wojciecha przywiezione z Sanktuarium Diecezjalnego św. Wojciecha w Cieszęcinie, relikwie bł. Franciszka Stryjasa oraz innych błogosławionych związanych z Kaliszem.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.