Kalisz: robotnicy i pracodawcy dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II
01 maja 2011 | 15:59 | ek Ⓒ Ⓟ
Delegacje robotników i rzemieślników oraz pracodawców i przedsiębiorców z całej Polski modliły się dziś w sanktuarium patrona ludzi pracy, św. Józefa, w Kaliszu. Pielgrzymkę połączono z dziękczynieniem za beatyfikację Papieża – Polaka.
W zorganizowanych już po raz 19. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje rzemieślników i robotników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy. W pielgrzymkę po raz piąty włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczył ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. Do Kalisza przybyła też VII Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kaliskiej.
Najpierw pielgrzymi wspólnie z mieszkańcami Kalisza oglądali na telebimie uroczystości beatyfikacyjne na Placu św. Piotra w Rzymie. Po zakończeniu transmisji delegacje procesyjnie weszły do świątyni, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Homilię kustosz kaliskiej bazyliki poświęcił pontyfikatowi Jana Pawła II. Stwierdził, że wybór dnia beatyfikacji Papieża na Niedzielę Bożego Miłosierdzia jest szczególnym znakiem, ponieważ Jan Paweł II był propagatorem Bożego Miłosierdzia, ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, a podczas konsekracji bazyliki w Łagiewnikach dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Kaznodzieja podkreślił, że Jan Paweł II bardzo wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcił godności człowieka, szczególnie pracy ludzkiej. Przypomniał, że 2011 rok jest ogłoszony rokiem poszanowania wszelkiej pracy ludzkiej i godnego za nią wynagrodzenia. Dodał, że w tym roku przypada 30. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II encykliki społecznej „O pracy ludzkiej”. – Encykliki społeczne Papieża Jana Pawła II powinny być kodeksem moralnym dla rządzących wszystkich krajów świata – mówił ks. prałat Plota.
Odniósł się także do wizyty Jana Pawła II w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. – Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej na placu przed Sanktuarium św. Józefa wygłosił kazanie, w którym zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny i obronę poczętego życia w Polsce i na świecie. Prosił nas, abyśmy tu w tym sanktuarium modlili się za poszanowanie tych dwóch wielkich wartości: rodziny i życia. Staramy się wypełniać ten swoisty testament Papieża i od siedmiu lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa modlimy się za rodziny i w obronie życia – powiedział kaznodzieja.
Dodał, że błogosławiony Jan Paweł II był wielkim czcicielem św. Józefa, którego nazwał nauczycielem i duchowym przewodnikiem. To właśnie w Kaliszu oddał opiece św. Józefa cały naród polski.
Po Komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa ludzie pracy odmówili akt zawierzenia temu patronowi. Tradycyjnie już po Mszy św. kapłani podzielili się chlebem z robotnikami i rzemieślnikami oraz przedsiębiorcami. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie podziękowali za beatyfikację i złożyli kwiaty.
W Sanktuarium św. Józefa można było oglądać przygotowaną przez siostry służebniczki wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Na wystawie znalazły się zdjęcia, pamiątki, a także tron papieski, który służył Papieżowi podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Józefa 4 czerwca 1997 r. oraz pamiątkowy wpis do Księgi Sanktuaryjnej z tego dnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.