Kalisz: rozpoczęły się centralne obchody Kongresu Eucharystycznego
29 maja 2015 | 12:22 | ek Ⓒ Ⓟ
– Dopóki Chrystus, sprawując ze swoim Kościołem Eucharystię, składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew w ofierze odkupienia, dopóty żaden człowiek dobrej woli na świecie nie pozostaje w sytuacji beznadziejnej i przegranej – mówił biskup kaliski Edward Janiak w katedrze pw. Św. Mikołaja w Kaliszu podczas Mszy św. inaugurującej centralne obchody Kongresu Eucharystycznego w diecezji kaliskiej. Eucharystię zakończyła procesja ulicami Kalisza i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W homilii biskup kaliski wskazywał, że dzisiejsze święto ku czci Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana zaprasza do refleksji i wdzięczności powołanych kapłanów do służby w Kościele. – Można na tę drogę powołania spojrzeć jako nie tylko drogę powołania głoszenia Słowa Bożego, sprawowania sakramentów świętych, posługi wśród chorych, budowniczych kościołów, podtrzymujących modlitwę wiernych w parafiach, ale także jako strażników skarbu Kościoła, czyli Eucharystii. Kapłan nie tylko pielęgnuje i troszczy się o miejsce sprawowania Eucharystii, zabezpiecza przed profanacją i zniszczeniem, ukazuje jej duchowe piękno, ale kapłan także rozdziela komunię świętą – zaznaczył bp Janiak.
Podkreślił, że aktualny katechizm stawia Eucharystię ponad wszystkimi sakramentami. – Adorujemy Najświętszy Sakrament. Wierzymy, że to sam Jezus Chrystus. Dla wyrażenia naszej wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii wychodzimy w procesji na ulice, śpiewamy pieśni eucharystyczne, modlimy się ich słowami – powiedział celebrans, który dodał, że Eucharystia staje się sakramentem pokutujących, przemiany grzeszników w dzieci Boże.
Zauważył, że katechizmowa prawda, wyrażona w nauczaniu Soboru Trydenckiego, mówi, że Eucharystia jest środkiem zaradczym uwalniającym od grzechów powszednich, a jednocześnie broni od grzechów śmiertelnych. – Nie wolno przystępować do komunii w stanie grzechu śmiertelnego, nie poddawszy się wcześniej lekarstwu pojednania i pokuty. Nie oznacza to jednak, że Eucharystia nie posiada dostatecznej mocy do gładzenia grzechów śmiertelnych. Skoro Eucharystia jest uobecnieniem Ofiary Chrystusa, to ma moc gładzenia grzechów nawet największych. Takie było nauczanie Soboru Trydenckiego. Jednak od czasów apostolskich Kościół wypracował inne drogi dostąpienia Bożego przebaczenia. Możliwość uczestnictwa w Ciele i Krwi Pańskiej zakłada właściwe rozpoznanie rzeczywistości zbawczych i poddanie się wymogom eklezjalnej pokuty. Oba te sakramenty są różnymi stronami jednej rzeczywistości zbawienia – tłumaczył kaznodzieja.
Zaznaczył, że Eucharystia jest źródłem wszelkiego przebaczenia, z którego wypływa sakramentalna łaska pojednania i pokuty. – Tajemnica pojednania ludzi z Bogiem wyraża się i uzupełnia w obu sakramentach – dodał bp Janiak.
Stwierdził, że dopóki Chrystus, sprawując ze swoim Kościołem Eucharystię, składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew w ofierze odkupienia, dopóty żaden człowiek dobrej woli na świecie nie pozostaje w sytuacji beznadziejnej i przegranej – przekonywał hierarcha.
Wskazywał też na czym polega cud Eucharystii. – Miłość Chrystusowa mówi codzienne do nas: „Jestem z wami przez wszystkie dni” i zachęca, byśmy odnowili naszą wiarę w jej tajemniczą obecność pośród nas, wyrażającą się na wiele sposobów, urzeczywistniającą się w sposób szczególny w Najświętszej Eucharystii – podkreślał ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zachęcał wiernych do udziału w Kongresie Eucharystycznym. – Do udziału w tym wspólnym akcie naszej wiary i wdzięczności gorąco zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli. Niech nas zjednoczy trzecia osoba Boska – Duch Święty, którego od Ojca zesłał Kościołowi zmartwychwstały Chrystus jako pierwszy dar dla wierzących, aby był dla nas Pocieszycielem przez wszystkie dni i po to, aby przypominał nam prawdę o dokonanym paschalnym dziele naszego Pana, która nie powinna zginąć w zamęcie wielorakich zdarzeń i przeżyć obciążających codziennie naszą świadomość i wyobraźnię. Chylimy czoła, klękamy, wypraszamy Jego moc i siłę. Dzisiaj w szczególny sposób prosimy za rządzących, za samorządowców, ale też za naszą ojczyznę, za tych, którzy podejmują tę służbę. Wypraszamy mądrość dla nich, ale też pokorę serca, żeby to, co dzieje się w naszym kraju było według Jego zamysłu, bo On jest chlebem życia – mówił bp Janiak.
Po Mszy św. odbyła się procesja ulicami miasta i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wspólnie z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, kapłani pracujący w urzędach centralnych, księża proboszczowie i wikariusze parafii dekanatów: kaliskiego pierwszego i drugiego, przedstawiciele władz samorządowych z terenu diecezji kaliskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, delegacje organizacji społecznych, służb mundurowych, szkół, a także licznie zgromadzeni wierni.
Uroczystość uświetniły: orkiestra z parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kaliszu i chór katedralny.
Msza św. była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Mszę św. poprzedziła konferencja nt. Eucharystii wygłoszona przez ks. prof. dr hab. Krzysztofa Koneckiego z Włocławka. Prelegent podkreślał, że Eucharystia powinna być centrum niedzielnego świętowania. Wskazywał też na procesy desakralizacji niedzieli. – Niedzielne zgromadzenie jest nie tylko sprawą obowiązku czy moralnego nakazu, ale sprawą wyboru dobra, jakim jest nieśmiertelne życie z Jezusem Chrystusem – powiedział ks. Konecki, który dodał, że celem niedzielnego zgromadzenia jest przyjmowanie Ciała Pańskiego.
Po Eucharystii rozpoczęła się adoracja przed Najświętszym Sakramentem, która potrwa do północy.
Kongres Eucharystyczny w diecezji kaliskiej odbywa się pod hasłem „Ja jestem chlebem życia”. Program uroczystości zawsze obejmuje: katechezę o Eucharystii, uroczystą Mszę św. oraz procesję eucharystyczną lub adorację Najświętszego Sakramentu.
Dziś(29 maja) diecezjanie będą modlić się wraz z bp. seniorem Stanisławem Napierałą w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Na 30 maja zaplanowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu Sympozjum o Eucharystii. Tego samego dnia wieczorem w Kaliszu odbędzie się procesja „Od Wojciecha do Józefa” połączoną z Marszem dla Życia.
W niedzielę, 31 maja, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu bp Edward Janiak odprawi sumę odpustową ku czci Opieki św. Józefa. Wieczorem w kościele św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim modlitwę poprowadzi bp Andrzej Dziuba z Łowicza. 1 czerwca uroczystości odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, dzień później w kościele NMP Królowej Polski w Kaliszu, a 3 czerwca wierni zgromadzą się w kościele Opatrzności Bożej w Kaliszu. Kongres zakończy się w Boże Ciało w Kaliszu, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Piero Marini z Rzymu, ceremoniarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Uroczystości ubogacą koncerty: Filharmonii Kaliskiej i połączonych chórów – 3 czerwca o godz. 20.00 w kościele garnizonowym w Kaliszu oraz zespołu „Golec Orkiestra” – 4 czerwca o godz. 17.00 w parku przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.