Kalisz – spotkanie osób odpowiedzialnych za standardy ochrony dzieci
17 października 2024 | 21:56 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
W Kurii Diecezjalnej w Kaliszu odbyło się kolejne zebranie Zespołu ds. prewencji ochrony dzieci i młodzieży. Podczas spotkania podsumowano pierwszy etap wprowadzania zasad wynikających z tzw. „Ustawy Kamilka”, a były to: szkolenia kapłanów w diecezji i weryfikacja osób duchownych w Krajowym Rejestrze Karnym oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Omówiono także zasady współpracy Zespołu ds. prewencji z duszpasterstwem rodzin.
– Po spotkaniu do wszystkich proboszczów i administratorów parafii rozesłałem krótką syntezę działań, jakie powinny zostać podjęte w parafiach zwracając szczególną uwagę na obowiązkową weryfikację osób pracujących i posługujących w parafiach w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – powiedział KAI ks. Przemysław Kaczkowski, przewodniczący Zespołu ds. prewencji ochrony dzieci i młodzieży.
Wiele uwagi podczas spotkania poświęcono na omówienie zasad współpracy diecezjalnego Zespołu ds. prewencji z duszpasterstwem rodzin. W najbliższym czasie zostaną przygotowane konspekty i oferty szkoleń w szkołach dla nauczycieli oraz rodziców dzieci.
Przewodniczący poinformował, że cztery osoby należące do Zespołu ds. prewencji uczestniczyły w szkoleniu, które odbyło się w dniach 13-14 września w Krakowie, uzyskując dyplom Specjalisty Centrum Ochrony Dziecka ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Certyfikat umożliwia prowadzenie szkoleń w zakresie ochrony. Ponadto wyżej wymienione osoby są zaangażowane w ogólnopolski zespół ds. prewencji w rodzinach, który powstał w minionych tygodniach obok innych zespołów działających pod kierunkiem Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie – podkreślił ks. Kaczkowski.
Duchowny dodał, że w najbliższym czasie zostaną zorganizowane szkolenia dla osób świeckich należących do parafialnych zespołów ds. prewencji. Szkolenia przeprowadzą osoby posiadające certyfikat COD.
Zespół ds. prewencji został powołany 29 kwietnia br. dekretem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. W skład zespołu wchodzi 10 osób. Do zadań zespołu należy m.in. planowanie, wspieranie i koordynacja działań prewencyjnych, organizowanie szkoleń oraz weryfikacja osób zatrudnianych i dopuszczanych do działalności z osobami małoletnimi i dorosłymi bezradnymi w diecezji kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.