Drukuj Powrót do artykułu

Kalisz: spotkanie środowisk twórczych

03 lutego 2018 | 16:19 | Kalisz / ek Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, mecenasi kultury, muzycy, plastycy, poeci, pisarze, fotografowie, pracownicy muzeów, bibliotek i ośrodków kultury przybyli na noworoczne spotkanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W spotkaniu uczestniczył bp Łukasz Buzun, który od roku jest opiekunem duchowym.

Kilkudziesięciu twórców po raz pierwszy spotkało się z nowym diecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych, którym mianowany został ks. Marcin Kierzek.

Duchowny ma wiele pomysłów na rozwijanie duszpasterstwa. – Zależy mi na poszerzeniu grona o nowych uczestników, aby jeszcze więcej gromadziło się nas na spotkaniach, na których będziemy poszerzać horyzonty naukowe wymieniając się myślami. Będziemy zapraszać aktorów, dziennikarzy, malarzy i innych twórców, aby dzielili się z nami swoimi pasjami. Kolejne spotkanie najprawdopodobniej będzie związane z teatrem. Będę chciał zaprosić małżeństwo z Warszawy ze sztuką. Potem mamy w planach plener malarski. Myślę, że sukcesywnie z pomocą ludzi będziemy to realizować – powiedział w rozmowie z KAI ks. Marcin Kierzek.

Duszpasterz pragnie też zorganizować w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego I Pielgrzymkę Twórców do św. Józefa, aby powierzyć patronowi to środowisko twórcze.

Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny. Fragmenty poezji Jana Pawła II recytowała aktorka kaliskiego teatru Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska. Pieśni wykonali studentka i absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku – Małgorzata Piotrowska (sopran) i Maciej Falkiewicz (baryton) przy akompaniamencie kompozytora, dyrygenta, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach dr. Krzysztofa Niegowskiego.

Wykład na temat „aksjologicznego wykluczenia człowieka zbędnego w wybranej literaturze rosyjskiej” wygłosiła dr Paulina Aleksandra Grubek, absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spotkanie zakończyła modlitwa w kaplicy seminaryjnej. Zgromadzeni twórcy odmówili litanię do św. Józefa i zawierzyli się patronowi.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej działa od kilkunastu lat. Powołał je pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, a bp. Teofila Wilskiego ustanowił pierwszym diecezjalnym duszpasterzem. Przez ostanie pięć lat funkcję tę pełnił ks. kan. dr Jacek Paczkowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.